Používání anabolických steroidů v EU a ve světě

Anabolické steroidy byly ve světě často využívány ve výkrmu hospodářských zvířat pro svou schopnost akcelerovat růst svaloviny a tím urychlit a zefektivnit výkrm a zisk z prodaného masa. Poté, co se začal zkoumat jejich potenciální negativní vliv na lidské zdraví a prokázaly se některé vedlejší účinky jejich konzumace, některé státy začaly jejich využívání omezovat a vymezily jej ve své legislativě. Legislativní ošetření používání anabolických látek ve výkrmu se nyní napříč státy velice liší a tyto rozdíly jsou častým důvodem mezistátních konfliktů, soudních sporů a likvidace a znehodnocení tun zabaveného masa.

V USA, Kanadě, Argentině, Austrálii, Číně a dalších zemích, které jsou obrovskými producenty masa, je v současnosti používání anabolických steroidů povoleno, ovšem ve všech členských státech Evropské unie platí od roku 1988 úplný zákaz používání látek s hormonálním nebo thyreostatickým účinkem pro stimulaci růstu zvířat. Import masa ze zemí mimo EU je povolen pod podmínkou doložení certifikace, že zvířatům nebyly podány žádné anabolické látky a příslušné mezinárodní organizace musely zavést programy pro sledování těchto látek.

Přestože screening anabolických steroidů u prasat a skotu odhaluje v zemích EU velmi málo pozitivních případů, nelze vyloučit jejich zneužívání. Steroidní hormony jsou legálně vyráběné pro terapeutické účely a mohou být poté zneužity k nelegální aplikaci nebo může docházet k dovozu masa s falešnou certifikací. Proto je nutné věnovat čas vývoji nových metod detekce steroidů pro jejich využití při kontrole potravin.*

Více se dočtete v článku Ing. Kristýny Skoupé z Mendelovy univerzity v Brně, který připravujeme do srpnového čísla časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down