03.09.2021 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Používání mouček živočišného původu v krmivech

Podle nově přijatého nařízení EK lze do krmiv pro prasata použít zvířecí živočišné bílkoviny z drůbeže a hmyzu a do krmiv pro drůbež je povolena moučka z prasat a hmyzu.

V úředním věstníku Evropské unie bylo 18. srpna 2021 zveřejněno nařízení Komise (EU) 2021/1372 ze dne 17. srpna 2021, kterým se mění příloha IV nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, pokud jde o zákaz krmení nepřežvýkavých hospodářských zvířat jiných než kožešinových zvířat živočišnými bílkovinami. Nové nařízení vstoupí v platnost 6. září 2021. Do krmiv pro prasata lze použít zvířecí živočišné bílkoviny z drůbeže a hmyzu a do krmiv pro drůbež je povolena moučka z prasat a hmyzu. Do krmiv nepřežvýkavců lze také přidat želatinu z přežvýkavců a kolageny. Pro přežvýkavce zůstává v platnosti zákaz zkrmování živočišných bílkovin, kvůli riziku BSE. Úplný zákaz masokostní moučky byl zaveden v roce 2001 během krize BSE, protože se tato nákaza šířila krmivem.

Evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová považuje toto rozhodnutí za milník v zajištění udržitelnějšího potravinového řetězce. Předpokládá, že toto rozhodnutí přispěje k dalšímu zlepšení krmivového řetězce zvířat. Podle evropského komisaře rozhodnutí dobře zapadá do strategie Farm-to-Fork, která se zaměřuje na udržitelné a konkurenceschopné evropské zemědělství. Evropa má přísnější pravidla pro používání zvířecí moučky než ostatní země. Až 40 % živočišných mouček se vyváží do zemí mimo EU, kde se zpracovávají pro použití v krmivech.

Více najdete v Krmivářství 5/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down