Při požadavku na vysokou úživnost pastvin se nemůže péče o porosty smrskout jen na jarní srovnání krtinců a od divočáků rozrytých lokalit. Na jaře je jistě výše zmíněné ošetření neopomenutelné, důležité ale je, že pastviny se smykují, sítěmi s články otočenými na hladko, aby se neroztrhal drn, tedy nepoškodily mladé odnože trav. Vláčení prutovými branami nebo sítěmi otočenými hroty do porostu se provádí tehdy, došlo-li k silnému rozšíření mechů, vzcházejících plevelů, nebo rozšlapání po vlhkém podzimu a porost již po sehnání stád z pastvin nebyl na podzim posmykován.
Ovšem po vláčení musí následovat přísev, aby nedocházelo k nežádoucímu rozšiřování plevelů. Loňský podzim byl bohatý na časté srážky, teplý, a stáda často byla na pastvinách ještě v listopadu, vypásaly se stále obrůstající porosty. I když tyto častější srážky mohly omezit nárůst populací hrabošů, je jich pořád ještě dost, a následně divočáci devastují travní porosty.
Totálně rozryté porosty je nejlépe obnovit, i když neuplynula pětiletá lhůta pro možnosti obnovy porostů. Je třeba škody nafotit, a nahlásit je na místně příslušný úřad. Podle způsobu hospodaření (konvenční x ekologické) využít všechny možnosti likvidace bývalého porostu.
To záleží na stáří a celkovém stavu – tedy druhovém složení porostu. Dožívající porost, který se předpokládá během nejpozději dvou let obnovit, stačí přiset jednoduchou směsí bojínku a jílku vytrvalého, kteréžto druhy rychle vzejdou a při výsevku do 10 kg/ha (v poměru 1:1) to není až tak nákladné. Poškozený nový nebo mladý porost je třeba přiset buď stejnou (podobnou) kompletní směsí, nebo směsí obsahující už kromě výše zmíněných druhů i v původní směsi obsažené vytrvalé a víceleté druhy (kostřavovitá festulolia, kostřavu luční) a jeteloviny, zejména v ekologických porostech nezbytné (jetel luční, popř. i plazivý a štírovník).
Ještě bych připomenul jednu jistě důležitou operaci na travních porostech, a tím je provzdušnění aeračními válci. Podle rozhodnutí, zda se bude na stejném pozemku zimovat i další zimu, nebo jinde, je třeba zvolit nejvhodnější způsob navrácení pozemku do přijatelného stavu. V každém případě je nutné nechat pozemek oschnout, posmykovat – možná někde i předem podiskovat – povláčet, a zaset. Pro obnovu pastevního porostu se musí příprava provést pečlivěji a zaset kompletní směs, kterou nejprve bude třeba sklidit šetrným osekáním, než na mladý porost bude vpuštěno stádo.
Podzimní mulčování nebo osekání nedopasků je důležité pro rozetření výkalů, aby se omezilo přezimování parazitů v nich a také nedocházelo k přehnojení a vzniku již zmíněných mastných fleků. Dojde-li během pastevního období po vydatnějších srážkách k rozšlapání drnu, je možné stejně jako na jaře provést opravu přísevem – pokud není nutné porost přímo obnovit.
Ing. Ivan Houdek, šlechtitelská stanice DLF Seeds s.r.o., Hladké Životice
Podrobněji v NCH 3/2024.