14.05.2010 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Práci dojičů usnadní nové technologie

Firma GEA Farm Technologies, zastoupená na výstavě svojí dceřinou společností GEA WestfaliaSurge CZ, představila ve své expozici na Techagru 2010 mimo jiné i dvě novinky z oblasti dojicích technologií.

Kruhová dojírna PerFormer podstatně usnadňuje dojičům práci a navíc i redukuje jejich počet. Dojnice v této dojírně stojí vedle sebe a dojačka se nasazuje zezadu, takže dojič stojí vně kruhu. Díky zakrytovanému provedení jsou hlavní komponenty dojírny chráněny před znečištěním a mechanickým poškozením. Zakrytování přitom působí nenápadně, takže nebrání kravám v nástupu na kruh a navíc je navrženo i účelně, takže se snadno čistí. Dojírna se dodává se dvěma typy polohovacích ramen, která slouží jednak ke správnému polohování dojačky na vemeni a navíc usnadňují dojičům práci. Jednodušší rameno PosiGuide nejenom že zajišťuje optimální pozici dojačky na vemeni, ale navíc umožňuje i nerušený nástup krav na dojicí stání. Komfortnější polohovací rameno PosiForm má navíc oproti ramenu PosiGuide funkci zvedání a spouštění dojačky, což dojičům podstatně usnadňuje práci a chrání dojačku před znečištěním. Velkou výhodou obou těchto ramen je funkce automatického startu dojení. Díky této funkci nemusí dojič zahajovat dojení stisknutím žádného tlačítka – dojení se automaticky zahájí, když dojič vezme dojačku a začne ji nasazovat na vemeno. Vlastní dojicí proces je u této dojírny řízen a kontrolován pomocí přístrojů řady DeMax, které řídí ukončování dojení a snímání dojačky bez možnosti měření nádoje, nebo přístroji řady DemaTron / Metatron, které navíc umožňují i měření nádoje včetně atestu ICAR. Tuto dojírnu je možné vybavit i zádržným ramenem, díky kterému vybrané krávy, například dlouho dojitelné, absolvují na kruhu automaticky ještě jednu otáčku, čímž se zvyšuje průchodnost této dojírny. Dojírnu PerFormer je možné napojit na řídicí program DairyPlan, ve kterém se provádí kontrola a vyhodnocování zvířat a dojení a v neposlední řadě i veškerá nastavení dojírny.

Další novinkou, kterou firma GEA Farm Technologies obohatila trh, je dojačka IQ. U této dojačky je odváděno mléko z jednotlivých čtvrtí vemene odděleně, takže nemůže docházet k žádné kontaminaci z jednoho struku na jiný. Tento systém odvodu mléka nezadržuje mléko ve sběrači, ale přímo se odvádí do dlouhé mléčné hadice, což zajišťuje rychlejší a šetrnější odtok mléka. Navíc je každá tato odváděcí cesta vybavena samostatným uzávěrem podtlaku, který zabraňuje nasávání okolního kontaminovaného vzduchu a nečistot, což podporuje vysokou kvalitu nadojeného mléka. Vzhledem k tomuto uzavírání podtlaku je nasazování dojačky IQ na vemeno nesrovnatelně jednodušší a rychlejší. Nová konstrukce dojačky navíc podstatně zrychluje a zjednodušuje údržbu dojačky včetně výměny gumových dílů. U dojačky IQ přitom není podmínkou, že musí být osazena pouze do technologie GEA Farm Technologies – tuto dojačku je možné použít v kterékoli stávající technologii.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down