Zatímco například v Nizozemsku je instalace zařízení v chovu prasat na čištění vzduchu odváděného ze stájí ukotvena v legislativě, u nás si tzv. pračky vzduchu vynucují někteří spoluobčané, kterým zemědělství zkrátka nevoní.
Zemědělská výroba byla odjakživa nedílnou součástí života na vesnici. Měnící se struktura obyvatel a ruku v ruce s tím i zcela odlišný životní styl však silně nahlodávají zavedené pořádky. Při pohledu na potravinami přeplněné regály supermarketů si jen málokterý obyvatel dnešní vesnice uvědomí, že svůj podíl na tom mají i zemědělské podniky z jejich okolí. Bohužel, tato častá aktuální realita zemědělcům vůbec nenahrává. Své o tom vědí také představitelé východočeské akciové společnosti Moras Moravany, která se v živočišné výrobě specializuje na chov prasat a výkrm drůbeže.
„Snížení emisí zápachu v ovzduší věnujeme dlouhodobou pozornost. Nejprve jsme používali různé biologicky aktivní látky do krmení i do kejdy, ale jejich účinnost byla nízká. Hledali jsme proto jiné řešení. Uvítali jsme nabídku společnosti BD – Tech, která se u nás v minulosti jako vítěz výběrového řízení již podílela na kompletní modernizaci provozu pro chov prasat. Kromě velmi dobrých zkušeností sehrál klíčovou roli ve výběru také fakt, že v době, kdy jsme se tímhle problémem museli zabývat, měla firma BD Tech snad jako jediná u nás v nabídce technologii biologického praní vzduchu. Modelem HelixX jsme se měli dostat na významné snížení emisí v okolí stáje. Podle propozic to mělo být o 90 % u čpavku, o 70 % v případě prachových částic, a to včetně 60% snížení zápachu,“ uvedl při naší návštěvě předseda představenstva akciové společnosti Zdeněk Barták.
K uvedenému systému, který vyvinula firma Big Dutchman, je třeba ještě uvést, že pracuje na principu proplachování odváděného vzduchu v odtahovém komínu speciálními tryskami. Trysky v nástavci vytvářejí z větších kapek oplachové vody tzv. sekundární mlhovinu, čímž se zvětšuje kontaktní plocha, na níž se váže čpavek a prach. Pod nástavcem s tryskami je umístěna šroubovice s povrchem upraveným pro zachytávání oplachové vody do záchytného kanálu a přes něj do sběrné nádoby. Tam je k dispozici pro další použití.*
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.