08.02.2016 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pračky vzduchu také u nás

Zatímco například v Nizozemsku je instalace zařízení v chovu prasat na čištění vzduchu odváděného ze stájí ukotvena v legislativě, u nás si tzv. pračky vzduchu vynucují někteří spoluobčané, kterým zemědělství zkrátka nevoní.

 

Zemědělská výroba byla odjakživa nedílnou součástí života na vesnici. Měnící se struktura obyvatel a ruku v ruce s tím i zcela odlišný životní styl však silně nahlodávají zavedené pořádky. Při pohledu na potravinami přeplněné regály supermarketů si jen málokterý obyvatel dnešní vesnice uvědomí, že svůj podíl na tom mají i zemědělské podniky z jejich okolí. Bohužel, tato častá aktuální realita zemědělcům vůbec nenahrává. Své o tom vědí také představitelé východočeské akciové společnosti Moras Moravany, která se v živočišné výrobě specializuje na chov prasat a výkrm drůbeže.

„Snížení emisí zápachu v ovzduší věnujeme dlouhodobou pozornost. Nejprve jsme používali různé biologicky aktivní látky do krmení i do kejdy, ale jejich účinnost byla nízká. Hledali jsme proto jiné řešení. Uvítali jsme nabídku společnosti BD – Tech, která se u nás v minulosti jako vítěz výběrového řízení již podílela na kompletní modernizaci provozu pro chov prasat. Kromě velmi dobrých zkušeností sehrál klíčovou roli ve výběru také fakt, že v době, kdy jsme se tímhle problémem museli zabývat, měla firma BD Tech snad jako jediná u nás v nabídce technologii biologického praní vzduchu. Modelem HelixX jsme se měli dostat na významné snížení emisí v okolí stáje. Podle propozic to mělo být o 90 % u čpavku, o 70 % v případě prachových částic, a to včetně 60% snížení zápachu,“ uvedl při naší návštěvě předseda představenstva akciové společnosti Zdeněk Barták.

K uvedenému systému, který vyvinula firma Big Dutchman, je třeba ještě uvést, že pracuje  na principu proplachování odváděného vzduchu v odtahovém komínu speciálními tryskami. Trysky v nástavci vytvářejí z větších kapek oplachové vody  tzv. sekundární mlhovinu, čímž se zvětšuje kontaktní plocha, na níž se váže čpavek a prach. Pod nástavcem s tryskami je umístěna šroubovice s povrchem upraveným pro zachytávání oplachové vody do záchytného kanálu a přes něj do sběrné nádoby. Tam je k dispozici pro další použití.*

Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down