18.03.2018 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praktická ukázka v chovech

V rámci akce zaměřené na systém SCR navštívili její účastníci dva podniky: ZD Krásná Hora nad Vltavou a akciovou společnost Agras Bohdalov. V tomto chovu se zájemců ujal hlavní zootechnik Ing. Vladimír Musil. „Náš podnik byl v České republice první, který systém Heatime zavedl. Za čtyři roky používání se znatelně podařilo zlepšit zdravotní stav krav, zlepšit reprodukci krav i jalovic a také omezit náklady na veterinární péči a používání hormonů,“ komentoval Ing. Musil.

Všechny provozy kromě rekonstruovaných stájí pro jalovice ve středisku Rudolec jsou stelivové.

Průměrná užitkovost zdejších krav je na úrovni 12 500 až 13 000 kilogramů mléka za rok. Podle hlavního zootechnika v současné době už není cílem zvyšování užitkovosti, ale zlepšení welfare renovací ustajovacích prostor.

SCR Heatime s přežvykováním se využívá plošně u všech krav, na základě informací z něj se zapouští zhruba 70 procent krav. Starší krávy se inseminují po uplynutí 60 dní laktace, prvotelky od 70. dne laktace. Pokud nejsou plemenice březí do 100. dne laktace, přechází se na hormonálně řízenou reprodukci.

Aktivita se pomocí SCR monitoruje také u jalovic, podle hlavního zootechnika se podařilo za dobu provozu zvýšit březost u této kategorie o deset procent. Bonusem využívání Heatime u všech plemenic je pak podle jeho slov značná úspora pracovního času.*

Více si přečtete v Našem chovu 4/2018

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down