19.03.2010 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prarodičovský chov slepic

Již patnáct let se zemědělská společnost Sušárna Pohořelice, s. r. o., zabývá výkrmem brojlerů hybridní kombinace Ross. K tomu účelu v současné době využívá čtyři střediska s jednorázovým zástavem 700 000 kuřat a roční produkcí pět milionů vykrmených kusů. Od letošního roku pohořeličtí zprovoznili ještě prarodičovskou farmu v Trboušanech s kapacitou 24 tisíc slepic za účelem produkce násadových vajec. Díky tomu se po šesti letech do České republiky opět vrací prarodičovská generace slepic masného typu Ross.

První prarodiče masných slepic hybridní kombinace Ross byly dovezeny do tehdejšího Československa počátkem 60. let minulého století. Záhy se k nám ale importovali opět jen rodiče. K obnovení prarodičovského chovu došlo až v roce 1993 ještě ve společném podniku Xaveross, který svou produkcí rodičů pokrýval potřeby našeho trhu až do roku 2004. K návratu prarodičů nejrozšířenějšího produktu z dílny nadnárodního amerického koncernu Aviagen – hybridu Ross 308 přispěla výstavba moderní prarodičovské farmy v Trboušanech. Speciální chovatelské zařízení, jež je výslednicí spolupráce společnosti Sušárna Pohořelice s firmou Aviagen, respektive její maďarskou odnoží, bylo slavnostně otevřeno 21. ledna letošního roku.

Rodiče i na Slovensko
„Farma Trboušany je určena pro prarodičovskou generaci hybridu Ross 308. Násadová vejce vyprodukovaná na této farmě se budou líhnout v líhních společnosti Aviagen v Maďarsku, Německu nebo Rusku. Hlavním záměrem je dodávat rodiče vylíhnuté v Maďarsku z násadových vajec z Trboušan zpět do České republiky. Prvotním cílem při stavbě farmy bylo dosažení vysokého stupně biologické ochrany hejna. Proto se kladl důraz na hladké vnitřní povrchy, dokonalé utěsnění všech spár a zajištění perfektně fungující technologie s minimálními požadavky na údržbu a opravy. Po předchozích zkušenostech si Aviagen zvolil za dodavatele stavby třebíčskou firmu S. O. K. Technologii krmení a napájení dodala firma Big Dutchman stejně, jako se postarala o vytápění a ventilaci. Poslední důležitou technologickou částí jsou automatická snášková hnízda nizozemské firmy Jansen. Z produkce jednoho hejna na této farmě se může vylíhnout až 1,5 milionu rodičovských slepiček, což zabezpečí podstatnou část potřeby rodičovského materiálu nejen pro Českou republiku, ale i Slovensko,“ uvedl obchodní zástupce Aviagenu Ing. Vladislav Zima.

Široká nabídka hybridů
Kromě nejrozšířenější kombinace Ross 308 má Aviagen v nabídce ještě hybridy Ross 708, Ross PM3 a Ross Rowan. Zejména pro trhy mimo Evropu dodává i hybridy Arbor Acres a Lohmann–Indian River. Hybrid Ross 708 se vyznačuje vysokým podílem prsní svaloviny, Ross PM3 je vhodná pro klecové chovy a Ross Rowan reprezentuje pomalu rostoucí hybridy.
„Pokud jde o užitkovost dodávaného materiálu Ross 308, tak v rodičovské generaci je cílem věk hejna 64 týdnů, dále 180 snesených vajec celkem na slepici počátečního stavu, 175 násadových vajec, procento líhnutí odpovídající úrovni 84,8 % a 148 vylíhnutých kuřat na slepici počátečního stavu. U nesexovaných brojlerů to je dosažení hmotnosti 2021 g ve věku 35 dnů při konverzi krmiva 1,607 kg/kg,“doplnil Zima.

Komfort pro slepice i obsluhu
Prarodičovská farma, kterou tvoří čtyři haly, vznikla na místě bývalého zemědělského objektu využívaného jako výkrmová kapacita pro 1200 kusů skotu. Každá z hal o rozměrech 84x14,5 m má ocelovou konstrukci, zevnitř opláštěnou polyuretanovými panely. Obdobně je vyřešen i střešní plášť, který ze svrchní strany překrývá trapézový plech. Krmicí linku tvoří zavěšená standardní řetězová krmítka, která se dají plnit v horní poloze; po jejím spuštění má celé hejno okamžitě dostupné krmivo. Instalované niplové napáječky z kvalitního materiálu v podobě plastu a nerezové oceli jsou opatřeny jednoramennou odkapávací miskou, která zaručuje suchou podestýlku a při pití slepicím nepřekáží.
Moderní technologie chovu a krmení jsou předpokladem pro vytvoření dobrých podmínek nejen pro pohodlí chovné drůbeže, ale i pro komfort obsluhujícího personálu. Tomu napomáhá i opatření snižující emise amoniaku a zápach ve stáji v podobě přídavku enzymatických přípravků do krmiva a podestýlky.
Farma je koncipována pro chov dospělé drůbeže, ale flexibilní technologie umožňuje také zástav jednodenních kuřat. Její kapacita dovoluje ustájení 24 000 slepic a 2 200 kohoutů, což odpovídá poměru pohlaví jednoho kohouta ku devíti slepicím.
Slavnostní otevření moderní velkokapacitní prarodičovské farmy v Trboušanech samozřejmě proběhlo bez naskladněných kuřat. Podle informací představitelů pohořelického zemědělského podniku měla odborná veřejnost první a zřejmě i poslední možnost si farmu prohlédnout, protože po naskladnění cenným genetickým materiálem se její provoz bude řídit přísným režimem s hygienickou smyčkou a bez možnosti přístupu z vnější zóny. V této souvislosti pak lze ještě dodat, že první jednodenní kuřata budou přivezena ze Skotska a v halách se budou zabydlovat během první poloviny března.

Klíčové informace:
– První prarodiče masných slepic hybridní kombinace Ross k nám byly dovezeny počátkem 60. let minulého století.
– Nově otevřená farma v Trboušanech, která patří společnosti Sušárna Pohořelice, je třetím prarodičovským chovem hybridní kombinace slepic masného typu Ross u nás
– Celková kapacita všech čtyř hal odpovídá ustájení 24 000 slepic a 2 200 kohoutů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down