08.04.2010 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata na Animal Vetexu pošesté

Přehlídka prasat na brněnském výstavišti se již tradičně odehrává v režii akciové společnosti Genoservis. Ze svého genetického centra prasat v Bouzově – Podolí předvedla reprezentativní vzorek u nás chovaných plemen. A to jak v rámci mateřských plemen reprezentovaných bílým ušlechtilým, landrasse a jejich kříženci, tak otcovských plemen v zastoupení duroca a dále kanců syntetických linií H34 (BO x D, D x BO), H38 (Pn x D, D x Pn) a H48 (BO x Pn, Pn x BO).

V rámci desátého mezinárodního veterinárního veletrhu Animal Vetex proběhla na brněnském výstavišti historicky již šestá prezentace prasat. Předvádění vybraného vzorku osmnácti prasat proběhlo pod taktovkou hlavního šlechtitele zmiňované společnosti Ing. Filipa Offenbartla.
„U mateřských plemen je nejdůležitější plodnost, potenciál pro dosažení patnácti živě narozených selat ve vrhu máme u superplodných populací. U otcovských plemen se zaměřujeme zejména na šlechtění bílého otcovského, které dominuje vynikajícím růstovým potenciálem při velmi dobré zmasilosti a duroca jenž vyniká odolností a kvalitou masa. V případě prvně jmenovaného otcovského plemene máme ve šlechtění 400 prasnic, u duroca pak 150 plemenic. Významnou pozornost věnujeme také užitkovým chovům. Z takzvaných céčkových kanců máme v nabídce plemeníky syntetických linií. Kombinace H34 jsou určeny do chovů se stabilizovanou optimální úrovní zmasilosti základního stáda. Kombinace duroca s pietrainem, tedy H38 v sobě spojuje výbornou zmasilost a odolnost. Linie H48 je z hlediska užitkových vlastností nejvýkonnější – excelentní zmasilost a výborná růstová schopnost jsou však vykoupeny zajištěním lepších podmínek chovu,“ uvedl Ing. Offenbartl.
Přehlídka mateřských plemen
Z mateřských plemen bylo předvedeno 14 zvířat, respektive to byli kaneček plemene bílé ušlechtilé (BU) a landrase (L) a dále tři čtyřčlenné skupiny prasniček, a to BU, L a jejich kříženky (BU x L).
Zatímco předvedený osmiměsíční plemenný kaneček BU reprezentoval linii Folklor, zástupkyně něžnějšího pohlaví v podání tří sester narozených v polovině září loňského roku byly potomstvem po kanci Figarovi. V komentáři hlavní šlechtitel vyzdvihl jak exteriérové, tak užitkové vlastnosti předvedených zvířat, která přiřadil k typickým představitelům plemene. Pokud jde o vlastní užitkovost zmiňovaných zvířat, tak kaneček č. 9191670 po otci FKR-23 a matce po FDN-2 dosahoval 797 g přírůstku od narození (1145 g v testu) s výškou hřbetního tuku 0,64 cm a 64,6% podílem libové svaloviny. Čtyřčlenná kolekce prasniček zastupující superplodnou linii se prezentovala vyrovnaností a zejména vynikajícím přírůstkem v testu, který se pohyboval v rozmezí od 1000 do 1036g.
Předvedený zástupce druhého mateřského plemene (landrasse) kaneček po plemeníkovi linie Lanvin (LNL-22), který se narodil 21. 8. 2009 v ukazatelích vlastní užitkovosti dosahoval přírůstku od narození 722 g (1145 v testu), 0,69 cm výšky hřbetního tuku a 64,8 % podílu libového masa. Vlastní užitkovost předvedených šestiměsíčních prasniček, polosester po LNC-21 se pohybovala okolo 700 g přírůstku od narození (od 965 do 1157 g v testu) s výškou hřbetního tuku v rozmezí od 0,65 do 0,85 cm a podílem libového masa okolo 63 %.
Přehlídku mateřských plemen uzavřela skupina čtyř prasniček F1 populace (BU x L, L x BU).

Vybraní zástupci otcovské populace
Zástupce otcovských plemen reprezentovali kanec plemene duroc (D) a tři zástupci syntetických linií H34 (BO x D, D x BO), H38 (Pn x D, D x Pn) a H48 (BO x Pn, Pn x BO). Jako první se v předvadišti představil čistokrevný kaneček narozený 1. 10. 2009. Potomek po otci FZL-21 linie Fazol byl okomentován jako velmi dobrý představitel plemene s dobrým rámcem, velmi dobře nasazenou kýtou a vynikajícím pohlavním výrazem, který umocňovala excelentní kapacita varlat. V katalogu uvedená vlastní užitkovost kanečka byla na úrovni 775 g přírůstku od narození (1089 g v testu) s výškou hřbetního tuku 0,68 cm a podílem libové svaloviny 65,2 %.
Z hybridních kanečků se nejprve představil šestiměsíční zástupce linie H34 (bílé otcovské x duroc), který ve výsledcích vlastní užitkovosti dosahoval 786 g přírůstku od narození (1089 v testu), výšky hřbetního tuku 0,68 cm a podíl libového masa 65,2 %. O dva měsíce starší představitel linie H38 reprezentoval kombinaci křížení pietraina (Pn) s durokem (D). Velmi dobře zmasilý kaneček s dobrými šířkovými parametry a konečně i pevnými končetinami se prezentoval přírůstkem od narození 836 g (1274 v testu) s výškou hřbetního tuku 0,64 cm a 65,2% podílem libové svaloviny. Představitel posledně jmenované kombinace H48 (pietrain x bílé otcovské) se stal celkovým vítězem expozice plemenných prasat. Šest a půlměsíční kaneček linie Formelin (otec plemene pietrain, matka bílé otcovské) v testu vlastní užitkovosti dosahoval 898 g přírůstku od narození (1177 g v testu), 0,71 cm výšky hřbetního tuku a 65,2
% podíl libové svaloviny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down