04.01.2022 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata stráží letiště před ptactvem

S úmyslem předejít střetu letadel s ptáky a zvýšit bezpečnost letecké dopravy se amsterdamské letiště Schiphol pustilo do zajímavého projektu, v němž hrají hlavní roli prasata. Úkolem stáda o dvaceti zvířatech bude udržovat ptactvo mimo letištní prostor.

Projekt má na starosti nizozemské ministerstvo infrastruktury a vodohospodářství ve spolupráci s tamními hospodářskými společnostmi Buitengewone Varkens (zabývající se chovem prasat) a RVR Loonbedrijf (dodávající zemědělské stroje a techniku).

Během projektu bude aktivita ptáků porovnávána v oblasti s prasaty s referenčním úsekem bez zvířat. Úspěšnost se pak určí nejen vizuálním pozorováním, ale i prostřednictvím speciálního ptačího radaru, kterým se sleduje výskyt ptáků v širší oblasti Schipholu.

Stan Gloudemans ze společnosti Buitengewone Varkens tvrdí, že přítomnost přirozeně zvědavých prasat dává velkou šanci ptactvo odehnat. „Pokud prasata uvidí husu, půjdou ji zkontrolovat, čímž ji i nevědomky přinutí k odletu. Na hluk letadel si vepři brzy navykla, i když zpočátku bylo vidět, jak vzhlížejí k obloze a asi si myslí, co je to za hluk,“uvedl Stan Gloudemans.

K bezpečnosti letového provozu v souvislosti s vyháněním ptactva se v tiskové zprávě vyjádřilo samotné nizozemské letiště. V Schipholu je asi dvacet ptačích dispečerů pozorujících oblohu čtyřiadvacet hodin denně a vetřelce vyhánějí z ranvejí pomocí různých zvuků nebo laserových paprsků. Kromě toho se letiště snaží vytvářet pro ptáky co nejméně atraktivní prostředí, například i tím, že plochy okolo ranvejí osévají speciálními druhy trav.

Pro letiště představuje ptactvo trvalý problém již mnoho let. Například v roce 2020 připadlo na deset tisíc odletů a příletů letadel bezmála sedm případů ptačích náletů. Pro ptáky je kolize vždy smrtelná.

Zdroj: Pig Progress*

Prasata na amsterdamském letišti Schiphol

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down