Prasnice porodila rekordních 41 selat

Prasnice porodila tento měsíc 41 selat v jediném vrhu v obci Faxinal dos Guedes v Santa Catarina v Brazílii. Počet je mnohem vyšší než brazilský průměr 12 selat na komerčních prasečích farmách. Výzkumník centra Embrapa Suínos e Aves Osmar Dalla Costa prozrazuje, že za 37 let, které se profesionálně věnuje chovu prasat, si nepamatuje jiný případ se stejně vysokými čísly.

Několik vysvětlujících faktorů

Vysoce výkonná prasnice obvykle porodí 36 selat za celý rok, s průměrem 2,4 porodů za 12 měsíců. Nejlepší komerční farmy dosahují průměrů mezi 14 a 16 selaty. „Je to velmi vzácný jev, který lze vysvětlit pouze souborem faktorů, jako je hyperovulace a vysoce kvalitní sperma, kromě dobrých podmínek prostředí a výživy,“ říká Dalla Costa.

Prasení trvalo pět hodin

Prasnice porodila 41 selat a porod trval téměř pět hodin na farmě Granja Dal Bó. Manažer farmy Ernani Funini říká, že super výsledek je vzácný, ale je také důsledkem zlepšení provedených v posledních měsících. I tak dosáhl nejvyšší počet při jediném porodu maximálně 26 selat. Majitel Granja Elton Dal Bó poznamenal, že to dokazuje výkon týmu.

 Nedostatek struků

Prasnice má běžně 7 párů struků a díky genetické evoluci mají některé již 8 párů. Přesto je 14 nebo 16 struků příliš málo na to, aby nakrmili 41 selat. Doporučeným postupem v těchto případech je použití kojných prasnic a také střídání krmných směn mezi jednotlivými selaty. „V každém případě, kvůli velkému počtu živě narozených selat, jsou docela malá a většina z nich nemusí přežít,“ vysvětluje Dalla Costa.

Případy hyper plodnosti

Další případy hyper plodnosti se vyskytly v dubnu 2020, kdy prasnice porodila 36 selat v v brazilské obci Saudades, a v červenci 2020 v obci Herciliópolis s 34 selaty v jednom porodu. Vrhy s velkým počtem selat nebývají rentabilní. Navzdory dobrým reprodukčním podmínkám jsou možnosti vývoje velmi malých selat fatálně ohroženy, což má vliv na zootechnické ukazatele a užitkovost.

PigProgress

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down