30.07.2021 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Precizní krmení prasat

Náklady na krmivo v chovech prasat představují více než šedesát procent celkových výrobních nákladů. Při přesném denním krmení se významně snižují náklady tím, že prasata zadržují podstatně více bílkovin z krmiva než prasata v konvenčních programech fázového krmení ve skupinách.

Hospodářská zvířata jsou obecně málo efektivní při přeměně živin z krmiva na potraviny, respektive na maso. U rostoucích prasat je zachováno pouze 15 až 33 % bílkovin (dusíku), obvykle nejdražší složky krmiva. Zbytek dusíku se vylučuje močí, stolicí a trávicím plynem.
Protože chovatelé chtějí zajistit požadavky i těch nejnáročnějších zvířat ve stádu, mnoho prasat dostává více živin, než potřebuje. Kromě toho, aby byla zohledněna variabilita účinnosti krmiva u prasat, potenciální zdravotní problémy jednotlivce a další faktory, jsou do receptury krmiva zahrnuty bezpečnostní rezervy. Tyto postupy způsobují, že mnoho prasat dostává příliš mnoho bílkovin a vylučuje příliš mnoho dusíku.
Každodenní formulace dvou krmiv potřebných pro krmení ve směsi a souběžná úprava koncentrace živin tak, aby odpovídala vyvíjejícím se požadavkům zvířat, může být účinným přístupem k významnému snížení nákladů na krmení a vylučování dusíku a fosforu v produkčních systémech prasat. Tento přístup lze také použít u březích a kojících prasnic a u jiných hospodářských zvířat.
Předběžné výsledky naznačují, že individuální krmení na míru může vyžadovat o 25 % méně živin než konvenční systémy krmení, zatímco jejich vylučování lze snížit téměř o 50 % a náklady na krmivo o více než 10 %.
Do budoucna další pochopení metabolismu a výživy na úrovni jednotlivých prasat umožní pokrok ve vědě o zvířatech a otevírá nové příležitosti pro individualizovanou výživu. Je zřejmé, že nepřetržité a automatické sledování zvířat a zemědělských zdrojů pomocí systémů přesného krmení může podporovat lepší rozhodnutí o produkci na úrovni farmy, což v konečném důsledku zvyšuje ziskovost, efektivitu a udržitelnost celého produkčního systému.
Více si přečtete v článku Ing. Jaroslava Smitala, Ph.D., který najdete v srpnovém čísle časopisu Náš chov.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down