Prasničky jsou geneticky nejpokročilejšími zvířaty v chovu a reprezentují 20 až 25 procent ze stáda. Existuje úzká korelace mezi výsledky reprodukce prasniček a celoživotní užitkovostí prasnic. Pro kategorii výkrmu prasat jsou rozhodujícími chuť krmiva a jeho příjem a pro celkový výsledek výkrmu je rozhodující fáze růstu asi od 30 do 65 kg hmotnosti.
Zásady krmení prasniček
Vitamíny a mikroprvky
Pro březí a kojící prasnice je nezbytná vysoká hladina vitamínů v krmné dávce. Vitamín A ovlivňuje oplození a ochranu buněk, vitamin D kvalitu kostí (končetin), niacin množství mléka, cholin má vliv na funkci jater a velikost vrhu, biotin ovlivňuje počet živě narozených selat. Velikost vrhu ovlivňuje kyselina listová a vitamin E se podílí na odolnosti imunitním systému. V krmné směsi nesmějí chybět ani mikroprvky. Zinek ovlivňuje produkci mléka, uhnízdění embryí, železo rozhoduje o životnosti selat, obsah manganu je důležitý pro růst embryí a je vázán v hormonech, selen spolu s vitamín E ovlivňuje imunitní systém zvířete, ale také produkci mléka a růst embryí a měď má vliv na hmotnost selat při odstavu.
Co rozhoduje při výkrmu prasat
Nejdůležitějším obdobím, které rozhoduje o celém průběhu výkrmu prasat, je podle Philippe Mazerollese začátek výkrmu, tedy v období asi od 30 kg do hmotnosti 65 kg. Čím vyšší je příjem krmiva prasaty na začátku výkrmu, tím vyšší jsou přírůstky a následně lepší výsledky výkrmu.
Pro správnou funkci organismu jsou nezbytné suroviny jako bílkoviny, aminokyseliny, tuky, minerály a netto energie. Pro zajištění maximálního růstu je doporučen optimální poměr aminokyselin a energie. Nejdůležitější je obsah lyzinu a optimální poměr lyzinu a netto energie pro výkrm je asi 3,4 –3,5. Nerovnováha aminokyselin v krmivu znamená snížení příjmu krmiva, stejně jako nedostatek tryptofanu nebo poměr tryptofanu a neutrálních aminokyselin (leucin, izoleucin, valin, tyrosin, fenylalanin).
Využívá se také restrikce krmiva , ke které se má přistoupit ve vhodný čas a nesnižovat krmivo nadměrně. Při desetiprocentní restrikci krmiva na začátku výkrmu klesnou přírůstky asi o 25 %, na konci výkrmu asi o 6 %, celkový pokles přírůstků za celý výkrm je pak asi 11 %. Velkou chybou je snižovat krmivo na počátku výkrmu v rozmezí 30 – 65 kg, protože příjem krmiva, a tedy i růst již potom dále nelze kompenzovat.
Výkrm pietrain v praxi
Ve Francii se používají při výkrmu pietrain dva krmné programy (pro růst a dokrm). Pietrain potřebuje ve směsi vyšší hladinu vitamínu E, který má v kombinaci se selenem antioxidační funkci. Selen působí také na zlepšení zbarvení masa, takže je více intenzivní a trvalejší, také snižuje degeneraci svalů, jaterní nekrózy, žaludeční vředy a zesiluje imunitu organismu.
Na farmě se kontroluje management krmení a ustájení. Musí být zajištěn příjem vody zvířaty, správná ventilace jako obrana proti vysokým teplotám v budovách a dodržování hustotu obsazení kotců.
Klíčové informace:
· Na setkání chovatelů prasat pořádaném firmou Guyokrma přednášel Philippe .Mazerolles.
· Pro krmení prasniček platí to, že požadavky na netto energii jsou u nich o 5 – 6 % nižší než u výkrmu, mají vyšší požadavek na obsah vlákniny, fosforu, vápníku a vitamínů, mají však nižší požadavky na obsah aminokyselin v porovnání s výkrmem.
· U vykrmovaných prasat je nejdůležitější začátek výkrmu, období asi od 30 kg hmotnosti 65 kg. Čím vyšší je příjem krmiva na začátku výkrmu, tím vyšší jsou přírůstky a tedy lepší výsledky výkrmu.