V Evropské unii se nečeká rekordní sklizeň pšenice a obilí vůbec. Drahá bude také doprava. Nízké hladiny vody jsou očekávány v Mosele, Rýnu a Dunaji. Tyto řeky jsou důležitá dopravní cesta pro pšenici, ječmen a kukuřici. Ačkoli hladiny vody nejsou zatím příliš nízké, ceny za dopravu už stoupají.
Stejně jako v Evropě, ani výnosy v Rusku nejsou vysoké. V posledních dnech byl předpoklad produkce snížen, protože odhady v červnu byly příliš optimistické. Ceny ruské pšenice se na světových trzích zvýšily částečně kvůli předpokládané nižší sklizni.
Rusko vyváželo o více než 70% méně než rok dříve. Čekají se také omezené dovozy i během léta (o 63 % méně než o rok dříve).
Velmi proměnlivé výnosy v Evropě
Sklizeň obilí je v Evropě v plném proudu. V některých členských zemích mohou být pěstitelé spokojení, ale jinde jsou s výnosy zklamáni. Největším producentem obilí v EU je Francie a sklizeň pšenice je tam jedna z nejnižších za několik let.
Zemědělská agentura Agreste očekává průměrný hektarový výnos 7,1 tuny pšenice. V některých oblastech jsou výnosy o 40 – 50 % nižší než loni (průměr byl 7,9 tuny/ha). Francie vyrobí asi 31,1 milionu tun měkké pšenice, což je o 21 % méně než v minulé sezóně a j bude to druhý nejnižší výnos v posledních 16 letech.
Výnos ječmene bude 6,1 tuny na hektar a celková sklizeň 12,3 milionu tun, tedy o více než 10 % méně než v roce 2019.
Německá výroba ječmene o 9 % nižší než pětiletý průměr
Němečtí pěstitelé čekají nižší produkci ječmene (o 9 %), i když plocha klesla jen o 2,3 %. Předpokládá se výroba 8,9 milionu tun ozimého ječmene proti 9,8 miliony tun vloni. Hektarové výnosy jsou o 7 % proti loňsku nižší.
Druhá nejnižší produkce pšenice za deset let
Vyhlídky na výrobu pšenice v Německu také nejsou příliš dobré. Deutsche Raiffeisenverband (DRV) předpokládá výrobu 22,5 milionu tun, přitom loni to bylo 23 milionů tun. Pokud se odhady DRV vyplní, bude to znamenat druhou nejnižší produkci pšenice za deset let. Sklizeň v roce 2018 byla kvůli suchu 20 miliónů tun, za letošní hubenou sklizeň může sucho na jaře a mrazy v květnu.
Polská sklizeň pšenice se odhaduje na 11 milionů tun
Na druhou stranu pěstitelé v Polsku, mohou být spokojeni. Evropská komise odhaduje sklizeň pšenice na téměř 11 milionů tun. To je pátá největší sklizeň při téměř stejné výměře. Sklizeň ječmene bude 3,6 milionu tun, tedy vyšší než v roce 2019 (3,4 milionů tun) a v roce 2018 (3 miliony tun). V Polsku hodně pršelo v květnu, což úrodě obilí prospělo.
Cena v EU pod tlakem
Tlak na ceny zhledem k nové úrodě pšenice a rozdíl mezi eurem a dolarem může být v EU problémem. Právě vysoký kurz má negativní vliv na export pšenice. Na druhou stranu to usnadní import levnějšího zrna, obzvláště kukuřice. Z krátkodobého hlediska je cena vyšší, ale kukuřice v Evropě se bude teprve sklízet, a obzvláště jakmile se doveze z Ukrajiny, cena kukuřice bude značně padat.*