28.04.2010 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představení českého zemědělství studentům

Není to poprvé, co se studenti ze zahraničí vydali za zkušenostmi k českým zemědělcům. Jednou ze skupin, která přicestovala za poznáním do naší republiky, byla výprava z belgické Katholieke Hogeschool Kempen (KHK).

Chov hospodářských zvířat je u nás obvykle koncentrovanější, než jak ho zná belgická výprava z domova. Kromě předvedení chovu dojnic byli studenti seznámeni i s chovem masného skotu, s farmou, jejímž hlavním cílem je produkce plemenných zvířat. S nadšením studentů se setkala také návštěva bioplynové stanice.

 

Dopoledne s masným skotem

Při plánování programu ukázky chovu masných plemen skotu padla volba na farmu Ing. Pavla Kozáka v Ostrém u Jistebnice a Odchovnu plemenných býků Cunkov. Studenti si mohli prohlédnout nejenom moderní stáje, ale také spatřit býky a krávy několika masných plemen a seznámit se s celým procesem odchovu a výběru plemenného býka.

Hlavní část stáda na farmě v Ostrém je tvořena plemeny charolaise a limousine, ale jsou tam zastoupena i ostatní masná plemena – blonde d´Aquitaine, belgické modrobílé, masný simentál, aberdeen angus, hereford a piemontese (chybí pouze salers, galloway, highland a gasconne). Zootechnik Pavel Bláha návštěvníky ochotně provedl celým provozem farmy. Studenty velmi zajímal systém práce ve stádě, jehož hlavním chovatelským cílem je produkce embryí, plemenných býku a jalovic.

Odchovna plemenných býků Cunkov se může pochlubit novou stájí, která si slavnostní premiéru odbyla v roce 2008 během Světového kongresu plemene charolais. Budoucí plemeníci mají v moderní dřevostavbě k dispozici dostatek prostoru pro růst a správný vývoj, ale také krmné automaty, které jim pravidelně dávkují odpovídající množství jadrné směsi a veškeré údaje o jejím příjmu zaznamenávají do počítačové databáze.

 

Odpoledne u dojnic

Odpoledne se belgičtí studenti přesunuli na holštýnskou farmu v Petrovicích, která je součástí ZD Krásná Hora nad Vltavou, a. s. Provázel je zootechnik Stanislav Kulanda. V posledních letech byl podle něj odveden velký kus práce při úpravě technologie ustájení a krmení, ale také na úseku šlechtění, které je zaměřeno na zlepšení utváření vemen. Po zastavení v dojírně, kde se kvůli dojení všech krav třikrát denně provoz téměř nezastavuje (pozitiva trojího dojení jsou patrná zejména v lepším zdravotním stavu mléčné žlázy a lepší kondici krav), se výprava přesunula do produkčních stájí. Většina studentů se s tak velkým provozem setkala poprvé. Krávy jsou ustájeny v několika zrekonstruovaných stájích. Boxová lože jsou nastýlána separátem. S tímto způsobem stlaní se poprvé setkali nejenom studenti, ale také pedagogové, kteří je doprovázeli.

 

Nakonec obnovitelná energie

S možností návštěvy bioplynové stanice studenti nadšeně souhlasili. V Krásné Hoře je provedl celou bioplynovou stanicí o výkonu přes 0,5 MW Ing. Jiří Švastal. Vysvětlil vše, co se kolem produkce bioplynu děje, a to od „krmení“ fermentoru (který má stejné nároky na sestavení „krmné dávky“ a dodržování její stability jako bachor vysokoprodukčních dojnic), přes produkci bioplynu až po jeho skladování a zpracování. Poté následovala prohlídka velínu s počítačem řídicím a monitorujícím chod celého zařízení a strojovny s burácejícím motorem

Anna Marcinková

Ota Beran

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down