Představení nové stáje pro dojnice

Druhý srpnový den se za velkého zájmu odborné veřejnosti konal den otevřených dveří ve stáji v Dolní Lhotce, středisku ZD Maleč, které hospodaří v CHKO Železné hory.

Nová stáj pro komfortní ustájení dojnic a získávání mléka je jedním z největších projektů v poslední době v ČR a jeho význam podpořili svou účastí také ministr zemědělství Ivan Fuksa a ministr kultury Jiří Besser, prezident Agrární komory Jan Veleba, předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský, zástupce hejtmana kraje Vysočina a Josef Matějka, člen rady kraje pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství, starosta obce Maleč a také zástupci firmy Bauer-technics, která stavbu realizovala. Předseda představenstva družstva Vít Šimon uvedl, že záměrem podniku bylo zlepšit ustájení dojnic, které byly dosud v nevyhovujících provozech, a tak zvýšit mléčnou užitkovost a tedy efektivnosti výroby mléka. Družstvo jako jeden z mála podniků v ČR v současné situaci na trhu s mlékem uvažuje i o rozšíření chovu skotu.

Dojnice budou ustájeny ve volné, boxové bezstelivové stáji s intenzivním přirozeným větráním, jejíž kapacita je 360 kusů. Dojit se bude v nové rybinové dojírně s Agromilk vybavené izraelskou technologií řízení stáda.

Ministr Fuksa ocenil, že se družstvo k této investici rozhodlo, on sám je zastáncem činností s vysokou přidanou hodnotu. Řekl, že zemědělství nemůže být bez venkova a venkov nemůže být bez zemědělců. Podle prezidenta AK je investice do této stáje dobrým signálem pro budoucnost, když se i v době krize chovu dojeného skotu investuje do ustájení a podobně i Miroslav Jirovský poznamenal, že nové investice do zemědělství rozhodují o budoucnosti venkova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *