26.01.2017 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Představovaly se výsledky výzkumu pro praxi

Poslední týden v lednu (24. a 25. ledna) letošního roku proběhla jako každý rok dvoudenní veřejná rozprava průběžných nebo závěrečných zpráv za řešení projektů v roce 2016. Jednání se zúčastnili členové oponentních rad a další hosté z Ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy ČR, Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv – ÚSKVBL, VÚŽV, v. v. i., svazů chovatelů, ale i zaměstnanci ústavu.

První den se hovořilo o nemocech zvířat, jejich prevenci a bezpečnosti potravin, o možnostech vakcinace v chovech prasat a drůbeže proti salmonelám, o ekonomicky významných a klostridiových infekcích v chovech prasat, ale také o krmných aditivech k prevenci průjmových onemocnění prasat, stejně jako o nové generaci krmného přípravku pro pro prevenci a terapii enterálních infekcí selat.

Druhý den byl věnován například otázce možností vakcinace malých přežvýkavců proti klíšťové encefalitidě. Dalším tématem byla fágová terapie infekcí vyvolaných Staphyloccoccus aureus či vytvoření certifikované kolekce kmenů virových a bakteriálních patogenů pro diagnostiku nemocí hospodářských zvířat. Jedna ze závěrečných zpráv výzkumného projektu se pochlubila zavedením metod detekce MRSA v mase potravinových zvířat a účinných opatření proti šíření v potravinovém řetězci, ale mluvilo se také o vlivu způsobu zpracování masa i surovin a produktů rostlinného původu na kontaminaci virovými, bakteriálními a parazitárními agens. Dvě periodické zprávy z druhého roku řešení projektu se týkaly zdraví telat a dojnic. Jedna z nich se zabývala komplexním řešením mlezivové výživy telat a jejím zlepšováním k podpoře zdraví telat, tlumení nákaz a snížení spotřeby antibiotik. Ve druhé byla popsána fáze řešení plošného sběru dat o nemocech dojnic a jeho využití v managementu chovu  i šlechtění skotu. Oba tyto projekty mají značný význam pro chovatelskou praxi. Další projekt, jehož periodická zpráva byla obhajována, se věnuje problematice virových onemocnění včel a jeho výsledky se využijí jako nástroj k podpoře a rozvoji včelařství u nás. Na konci loňského roku byl ukončen také projekt Vývoj a výroba veterinárních setů pro stanovení MIC antimikrobiálních látek standardizovanou mikrodiluční metodou a nový koncept hodnocení účinnosti antimikrobiálních látek stanovením MPC. Při jeho řešení byly vyrobeny soupravy ke stanovení minimálních inhibičních koncentrací antimikrobiálních látek u prasat, skotu  včetně mastitid, drůbeže a psů a koček. Bylo vyrobeno pět typů mikrotitračních setů ke stanovení MIC antimikrobiálních látek u bakteriálních patogenů skotu, prasat, drůbeže i domácích zvířat. Jak zaznělo v diskusi, o soupravy je velký zájem, a to i v zahraničí i proto, že mají příznivý poměr kvality a ceny a jsou dostupné. Jsou vyráběny ve VÚVeL a distribuovány prostřednictvím jednoho ze spoluřešitelů projektu (LabMediaServis).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down