09.02.2023 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přejme si příběhy s dobrým koncem

Petr Havránek nastoupil do společnosti Sano-Moderní výživa zvířat, spol. s. r. o., zhruba před sedmi lety na pozici specialista pro chov skotu jako historicky první. Jeho hlavním úkolem je na jednotlivých farmách zajistit, aby výživa a zejména doporučené krmné systémy splnily očekávaný efekt. Jak se za poslední dobu změnil chov skotu? Pomáhají technologické novinky chovatelům? Na tyto a další otázky jsme se Petra Havránka zeptali.

Co se skrývá za oborem specialista chovu skotu?

Z mého pohledu jsem zootechnik–specialista na nastavení celkového managementu dojné farmy. Aby byly nastavené krmné dávky a krmné systémy efektivní, je nutné, aby byly na farmě funkční systémy kontroly zdraví zvířat včetně správného a zdravého dojení. Na to by měla navazovat celková reprodukce stáda spojená se správně a vhodně vybranou genetikou. Když jeden z těchto třech základních požadavků na management stáda (výživa, zdraví, reprodukce) nebude v pořádku, nelze očekávat správný efekt z hlediska výživy ani produkce, která je alfou a omegou ekonomiky výroby mléka.

Jak při své práci postupujete?

Jsem zástupce mezinárodní firmy se zastoupením v České republice. Společnost Sano disponuje vlastním vývojem a výrobou komplexních minerálně-vitamínových doplňků.

Když jsem požádán chovatelem anebo kolegy o spolupráci na dojené farmě, tak v první řadě potřebuji informace o daném chovu, stádu. Dnes jsou většinou chovatelé skotu členy jednotlivých chovatelských svazů a jejich plemenice jsou v kontrole užitkovosti, což usnadňuje získání informací. Jejich výsledky jsou zpracovávány v ČMSCH, chovatel má tak k dispozici celkovou analýzu z rozborů mléka, analýzu zdraví mléčné žlázy (somatické buňky) a kompletní analýzu reprodukce.

Z těchto dat čerpají veřejné aplikace, já nejvíce využívám Milk Profit Data (MPD). Tuto aplikaci využívají jak chovatelé, kteří s její pomocí vytvoří vlastní analýzu úrovně chovu, tak specialisté, jako jsem já. Po zpřístupnění údajů mohu chovateli vyhotovit kompletní analýzu jeho stáda s konkrétními doporučeními, například řešením zdravotního stavu po otelení, nastavením celkové výživy stáda či problematiky reprodukce.

Jak byste zhodnotil sedm let strávených v poradenství u firmy Sano?

Předně musím poděkovat všem, kteří se věnují chovu skotu v této zemi, a to především producentům mléka. V této souvislosti chci připomenout dnešní největší problém ve výrobě, kterým je zaměstnanost a zaměstnanci. Bohužel tento problém s obsazeností v provozech živočišné prvovýroby lidmi se neustále stupňuje a zatím se v této problematice na lepší zítřky neblýská, ba naopak.

Zdá se, že se ani nejedná o nabídku či poptávku práce, ale prostě a jednoduše práci v živočišné výrobě nechce nikdo dělat…

Když už jste otevřel tohle téma, jak moc vás a vaši firmu ovlivňuje tato situace?

Minule jsem popisoval, co obnáší moje práce a post ve firmě Sano-Moderní výživa zvířat, s. r. o. Samozřejmě se nic nezměnilo na uvádění postupů do praxe, a to jak ve výživě, tak i managementu organizace stáda a reprodukce. Dokonce si myslím, že v některých regionech a v některých firmách jsem se svou činností dostal na pozici tzv. vzdáleného zootechnika. Mě tato pozice baví, a když cítím vzájemnou důvěru, jedině pak tato spolupráce přináší efekt, v našem případě vyšší užitkovost a lepší ekonomiku výroby mléka.

Musím v této souvislosti znovu připomenout, že dodat spočtenou krmnou dávku chovateli nebo majiteli dojnic pro úspěch už dnes nestačí. Protože, jak jsem zmínil, má dnes každá druhá firma problém s pracovníky v provozu, očekává se od nás (či ode mne), že minimálně s kontrolní činností v provozu budeme nápomocní. A to se nebavíme o problematice výroby objemných krmiv, managementu reprodukce a řešení otázek zdravotního stavu zvířat.

Jeden příklad za všechny. Dnes jsem vyhotovil pro jednu firmu odborný audit nákladů na krmiva na všechny kategorie zvířat, potom jsem s druhou firmou řešil ustájení zvířat včetně drážkování podlah a teď s vámi dělám rozhovor… U mě poradenství rovná se široký záběr a přehled.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down