Přeprava dávek spermatu od kance k prasnici je mnohem víc než pouhé dodání. Během přepravy jsou dávky spermatu vystaveny různým stresovým faktorům, včetně změn teploty a fyzických vibrací. To může vést k chybám. Co je dobré vědět pro správné skladování a přepravu inseminačních dávek kanců uvádí následující přehled.
Nejdůležitější pro uchování životnosti spermií při transportu je teplota. Optimální teplotní rozsah pro uchování dávek spermatu je 15–19°C. Za těchto podmínek je životnost spermatu maximální a životaschopnost spermatických buněk je zachována po delší dobu. Je to dáno tím, že jejich metabolická aktivita je snížena na bazální úroveň, aniž by došlo ke změně integrity buněčné membrány a různých organel. Je tedy nezbytné udržovat konstantní teplotu během přepravy i ve skladovací jednotce na farmě a co nejvíce se vyhýbat jejímu kolísání (viz tabulka 1).
Dalším aspektem, který je třeba mít na paměti, je tepelná setrvačnost. Je nepravděpodobné, že by tekutiny jako dávky spermatu rychle změnily teplotu. V praxi to znamená, že když začne transport v horkých podmínkách, skladovací jednotky nebudou schopny dostatečně rychle ochladit dávky. Tepelná setrvačnost však může být také výhodná, když dávky dosáhnou požadované teploty před transportem – bez ohledu na to, zda je sperma dodáváno za kontrolovaných podmínek nebo kurýrem.
Zředěné sperma se balí do 80–100 ml dávek, které se uloží a distribuují. Dávky obvykle obsahují 2–3 miliardy spermií. V posledních letech však byly vyvinuty nové techniky (např. inseminace uvnitř dělohy), které umožňují používat méně spermií v menším objemu.
Balicí proces je prováděn automatizovanými systémy ve většině inseminačních center. Tyto systémy jsou rychlé, přesné a nepoškozují spermie. Pro skladování, dodávku a inseminaci dávek spermatu lze použít různé nádoby, jako jsou plastové lahve, blistry, zkumavky nebo skládací membrány s integrovaným katétrem. Ukázalo se, že typ nádoby ovlivňuje rychlost ochlazování a zdá se, že vaky potřebují méně času k dosažení 17°C než trubice.
Spermie mohou být také zapouzdřeny v alginátu barnatém, což je chrání před poškozením během manipulace. Koncentrace v každé tobolce závisí na konkrétním ejakulátu. Následně se inseminuje konvenčním způsobem, což vede k dobrým výsledkům plodnosti. Zapouzdření spermatu však nedosáhlo komerčního využití pravděpodobně kvůli vyšším nákladům ve srovnání s běžně ředěným spermatem.