15.08.2017 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prevence pro zdraví zvířat i lidí

Dobrý zdravotní stav zvířat je důležitý nejen pro produkci bezpečných potravin, ale má také značný vliv na její efektivitu a v neposlední řadě nelze opomenout ani možný vliv na zdraví člověka. Pravidlo, že prevence je levnější než léčba neztrácí nic na své platnosti, a to ani ve stále se měnících režimech ani ve světle nejnovějších vědeckých studií a nejmodernějších technologických vychytávek.

Velkého zájmu vědců se vždy dostávalo nemocem, které představovaly možné riziko pro zdraví člověka. Jak stoupal zájem médií, tak stoupalo i množství sponzorů a výše sponzorských darů na výzkum. Jednou z nemocí, které se u nás v minulosti věnovala velká pozornost, byla tuberkulóza (TBC). Rozsáhlý preventivní program jak u člověka, tak u zvířat vedl k tomu, že TBC u nás byla ještě poměrně nedávno považována za nemoc, kterou se podařilo vymýtit. V důsledku toho přestala být považována za vážnou hrozbu, otázky kolem ní postupně utichly a preventivním opatřením se přestalo věnovat tolik pozornosti. Ale oblíbené rčení praví: Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil!
Nesmíme zapomínat, že nežijeme na odlehlém ostrově, kam se jen tak někdo a něco nedostane a že i ta TBC je v globálním měřítku ještě stále vážným zdravotním problémem jak u lidí, tak u hospodářských zvířat, se kterým se potýkají nejen v zemích tzv. třetího světa, ale i v nejedné vyspělé zemi nedaleko našich hranic. Jelikož už nějaký ten „pátek“ nejsme od nebezpečí „vnějšího světa“ odděleni „železnou oponou“, tak se nás tato hrozba také týká. Díky snadnější a četnější migraci lidí (ale i zvířat) napříč státy i kontinenty se začala TBC stále častěji objevovat i u nás.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down