03.08.2020 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příběh dvou virů

Nebylo možné na začátku tohoto roku předvídat účinek pandemie covid-19 na globální ekonomiku a ceny zboží. Tento virus byl ještě ničivější než africký mor prasat, který už měl významné vliv na chov prasat a trh s vepřovým masem na trhu v Asii. Na začátku tohoto roku se očekávalo, že dopad afrického moru prasat vir v Číně a Asii bude mít pozitivní vliv na ceny na globálním trhu s prasaty a vepřovým masem. Čekalo se zvýšení cen po problémech s ASF v roce 2019 v Číně a Vietnamu.

Ale všechno bylo jinak, jak řekl i expert na trh s prasaty Dr. John Strak.

 

Nový virus vstoupil na jeviště

Drama zkomplikoval další virus ve hře a ovlivnil celý globální obraz. Karanténa a odchod zahraničních pracovníků v souvislosti s covid-19 v USA ovlivnil požadavek na zásoby vepřového masa. Virus měl nepředvídané dopady na ekonomiku a zemědělství, globální cena vepřového a trh s prasaty a vepřovým byl už v dubnu na kraji zlomu.

 Také v Evropě problémy

V posledních zhruba třech měsících, jak se šíření covid-19 v USA zhoršilo, přišel předpokládaný zlom. Navíc některé důležité výrobny masa a chovy prasat v Evropě byly šířením viru postiženy, zejména pokud jde o počet pracovních sil. To znamenalo, že klesající tlak na globální ceny vepřového se zvýšil. Dají se očekávat nižší ceny prasat pro vývozce po zbytek roku 2020. To je kompletní obrácení pohledu z ledna tohoto roku.

Covid-19 přetrumfl ASF

Ačkoli exporty prasat z USA do Číny byly poměrně silné, s uzavírkou hranic a uzavřením chovů a továren se vše zhroutilo. V USA se slova „šíření ASF“ změnila na „rozmach covid-19“.

Také v EU zavedli přísnější pravidla pro smluvní dělníky, a to například v Německu.

Další škoda v chovu prasat a produkci vepřového masa vznikla – a projevila se na cenách vepřového – zavíráním podniků v Nizozemsku, Belgii a Německu, když pracovníci onemocněli. Na plusové straně byl silný exportní požadavek na evropské prvovýrobce z Asie a sílící domácí poptávky po uvolnění karantény. Snad se ceny v sektoru chovu prasat zotaví. Nicméně ceny v sektoru chovu prasat v Evropě v průměru klesaly rychleji než např. v USA. Také čínští spotřebitelé budou žít s relativně vysokými cenami vepřového, zejména pro nepředvídatelnou budoucnost s ASF.

Seznam rizikových faktorů se nezastaví u chovu prasat. Nízká produkce obilí na severní polokouli už dopředu zvýší tlak na producenty vepřového na nízké ceny a navíc jsou možné problémy s drahým krmivem, a to určitě do konce roku 2020. Na druhou stranu nová vlna ptačí chřipky může mít negativní vliv na chovy drůbeže a zvýšit ceny vepřového. Nedá se však odhadnout, jak bude zbytek roku vypadat. Jediná jistota je nejistota.

Zdroj: All About Feed, srpen 2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down