Konference Genetické dny má padesátiletou historii a koná se pravidelně v dvouletých intervalech střídavě v České republice, Polsku a na Slovensku.
Jednání letošní konference (3.–4. září) v areálu ČZU v Praze budou zaměřena na:
• Molekulární genetiku zvířat
• Šlechtění hospodářských zvířat
• Rostlinnou genetiku a šlechtění
• Genetiku mikroorganismů a patogenů
Na organizaci a pořádání konference se podílely ČZU v Praze, Mendelova univerzita Brno, JČU v Českých Budějovicích, SPU v Nitře, Univerzita ve Wroclavi, Česká zemědělská akademie, Slovenská zemědělská akademie, Polská akademie věd, Univerzita v Debrecíně, Poznaňská zemědělská univerzita, VFU Brno, VÚŽV, v. v. i., Praha-Uhříněves a Centrum výskumu živočíšnej výroby Nitra.
Jednání konference bude probíhat v sekcích a jedna z nich bude posterová. Jako přednášející byli pozváni prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc., z Univerzity Palackého v Olomouci, katedry buněčné biologie a genetiky, prof. Ing. Peter Chrenek, DrSc., ze Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitře, katedry biochémie a biotechnológie, Dr. Zengting Liu, genetik německé společnosti VIT, Mgr. Jan Pačes, Ph.D. z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i., oddělení genomiky a bioinformatiky a prof. Joanna Szyda z Wroclavské univerzity, katedry genetiky, skupiny biostatistiky.
Účastníci konference nepřijedou jen ze všech koutů České republiky, Slovenska či Polska, ale také z Německa, Nizozemska, Ruska, Chorvatska, Malajsie, Egypta, Súdánu, Etiopie, Tuniska, Íránu, Iráku, Nigérie i Indie.
Konferenci budou předcházet kurzy pro mladé vědecké pracovníky v oborech molekulární a kvantitativní genetika a genetické hodnocení zvířat.
Program i pro chovatele
Odborný seminář pro chovatelskou veřejnost Genomická selekce dojeného skotu se bude konat v návaznosti na vědeckou konferenci Genetické dny a proběhne 5. září 2014 na České zemědělské univerzitě v Praze od 9.00 hodin.*
Jaký bude program přednášek semináře:
Ludmila Zavadilová – Genomická selekce u českého skotu, proč a jak? (Seznámení s projektem QI111A167).
Luboš Vostrý – Jaký klíč jsme použili? (Metody a postupy, jednokrokové a dvoukrokové metody)
Josef Přibyl – Co přináší mezinárodní hodnocení? (Využití interbullových plemenných hodnot
Jiří Bauer – Dá se tomu věřit? (Spolehlivosti plemenných hodnot)
Petr Pešek – Až na kořen věci? (Význam jednotlivých SNP)
Jiří Šplíchal – Odhady genomických plemenných hodnot (Aplikace do praxe, využití poznatků projektu)
Danuše Kolářová (CRV) – Využití genomiky pro selekci plemenných býků
Vladimír Novotný (MTS s. r. o.) – Dopad genomického hodnocení na rozvoj reprodukčních biotechnologií v praxi