Přijeďte se podívat do Clermont-Ferrand

V hlavním městě Francouzského středohoří, nejvýznamnějšího regionu chovu skotu v Evropě, se bude jako vždy na začátku října konat jeden z největších mezinárodních veletrhů zaměřených na chovatelství. Nikde jinde neuvidíte tak bohaté přehlídky dojeného i masného skotu, ovcí a koní.

Veletrh Sommet de l'élevage je třídenním setkáním chovatelů a firem se vztahem k zemědělství, tři dny soutěží i uzavřených obchodů. Již 22. ročník veletrhu proběhne letos 2.–4. října. Stejně jako v loňském roce přijede minimálně 1250 vystavovatelů a na soutěže se již rok připravují chovatelé 2000 zvířat (1300 kusů skotu, 400 ovcí a 300 koní). Na výstavišti na Grande Halle d'Auvergne s rozlohou 17 ha se v přátelské atmosféře sejde minimálně 82 000 návštěvníků, z nich ž bude určitě 3000 zahraničních (nefrancouzských), a to asi ze 70 zemí světa.

 Hospodářská zvířata

Každý ročník výstavy je věnován některému z francouzských plemen a letos budeme svědky národních soutěží plemen salers (asi 500 zvířat) a monbeliard (asi 250 zvířat). Regionální soutěže budou uspořádány pro plemena charolais, limousin, blonde d'Aquitaine, aubrac, gasconne a parthenaise, ale představí se také plemena maine anjou, bazadaise, ferrandaise a belgické modrobílé. Mezi dojenými plemeny budou mít své regionální soutěže holštýnský skot, brown swiss, plemena simentálské, normandské, abondance a tarentaise a představí se také Pies Rouge des Plaines a jersey 

Ale ani zájemci o chov ovcí nepřijdou zkrátka. Uvidí národní soutěž plemen ile de France a bizet a regionální soutěže plemen charollais, texel, charmoise, ale i suffolk, lacaune, rava i blanche du Massif Central, limousine, grivette a Noire du Velay  Připraveny jsou ukázky práce pasteveckých psů i stříhání ovcí.

Také koně dostanou svou příležitost v inter regionálních soutěžích. Představí se chladnokrevná plemena comtois, percheron, ardennais, či breton, mérens a auvergne, ale i poníci a osli burbonští.

 

Konference a semináře

V průběhu tří dnů se budou diskutovat ta nejžhavější témata na třiceti konferencích a seminářích a setkáních v rámci společností INTERBEV, INSTITUT DE L’ÉLEVAGE France, INRA a ADEPTA.  Sommet de l'elevage bude také hostitelem  EURASCO(Evropská federace organizátorů zemědělských výstav) i delegátů velkých přehlídek v Kanadě a USA. Tyto akce také navštíví delegace z ENAJ – Evropské sítě zemědělských novinářů.

 Návštěvy farem a mezinárodní akce

Pro zahraniční návštěvníky je stejně jako každoročně připravena možnost zúčastnit se exkurzí na farmy a podniky v regionu.  Budou moci navštívit farmy s chovem masných plemen skotu nebo ovcí, výrobnu ovčího sýra, producenty hovězího masa, jatka i bioplynovou stanici

 Zlato pro nejlepší

Soutěž o nejlepší, inovační produkt je otevřená pro všechny vystavovatele. Medaile Sommets d'Or se uděluje nejlepším exponátům roku v kategorii zemědělské mechanizace, vybavení pro chov hospodářských zvířat, služby, zdraví zvířat, krmivo a management. Cena Sabots d'Or je odměnou pro chovatele mladého skotu za vynikající management farmy. TROPHÉE DES MASSIFS získávají zvířata předváděná mladými vodiči. FERMIERS D'OR je cena pro nejlepší regionální potravinářské výrobky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down