12.10.2020 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přikrmování selat do odstavu

V důsledku vývoje v chovu prasat a nové genetiky se v nedávné minulosti významně zvýšil počet narozených selat ve vrhu. V roce 2009 se v České republice rodilo živě v průměru 23,7 selete na prasnici a v roce 2019 už to bylo 32,4 selete. To je podle Českého statistického úřadu nárůst o 36,7 %. Průměrná porodní hmotnost selete se snížila a mléčnost prasnic a pochopitelně i počet struků také nenarostly o takový rozdíl, i když se také zvýšily. Uvádí se, že bez dalších opatření se dá zvládnout 24 až 26 selat. Jisté je, že se našim chovatelům docela daří i tato selata odchovávat.

Odchov selat je  jednou z nejnáročnějších činností v živočišné výrobě, vyžaduje znalosti, hygienu, kvalitní krmiva, a hlavně poctivou práci. Bohužel to však není příliš atraktivní práce, dobří pracovníci se těžko shánějí. Se vzrůstající produktivitou práce se také snižuje množství času, které může ošetřovatel selatům věnovat.
Běžným řešením, které se při velkém vrhu uplatňovalo a uplatňuje, je použití kojných prasnic. Je to poměrně spolehlivé řešení, kterým se dá nahradit nedostatek struků nebo mléka. Další možností je použití moderních technických zařízení, která zvládnou to, co by dělal člověk, kdyby na to měl čas a dělat to chtěl. Pro úspěšné použití technických prostředků v odchovu selat musí být zařízení a krmivo vždy v souladu. Správa nebo jemná úprava chovatelem zvířat je zásadní pro každou novou skupinu zvířat. K tomuto účelu by měly být využity zkušenosti konzultantů nebo výrobců krmiv a pochopitelně i výrobce technologie. Pokud je mi známo, tak naši hlavní dodavatelé technologií pro prasata nabízí krmné automaty předních světových výrobců. U nás se s výjimkou určité svépomoci vlastní zařízení nevyrábí, ale to není na závadu a je to tak často i ve vyspělých zemích. Důležitý je tu spolehlivý a zkušený prodejce a odpovídající servis. V těchto technologiích se skrývá množství práce vývoje a konstrukce a nemělo by se stát, že by po instalaci nastaly nějaké zásadnější problémy.*
Více se dočtete v článku Ing. Miroslava Rozkota, CSc., (oddělení chovu prasat Kostelec nad Orlicí, VÚŽV, v. v. i., Praha – Uhříněves), který vyjde v listopadovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down