05.11.2020 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přínosy i rizika chladné části roku

Více či méně typické střídání ročních období řídí běh života v našem zeměpisném pásu. Ne každé roční období je stejně oblíbené, někdo miluje léto, jiný zimu, pro někoho jsou nejkrásnější jaro či naopak podzim. Jak to mají chovatelé hospodářských zvířat?

Střídání ročních období a jejich rozmanitost, to je život v mírném klimatickém pásu. Jsou lidé, kteří milují tu různorodost, ale i ti, kteří se zhlédli jen v některém z nich. Pro někoho je to probouzení přírody na jaře, léto plné života, podzimní sklizeň a příprava na zimní odpočinek. Pro druhého jarní únava, letní odpočinek, podzimní deprese a zimní spánek. Zvířata v přírodě žijí v souladu s těmito cykly, i když jim to klimatické změny, a ne příliš obvyklý průběh počasí posledních desetiletí poněkud komplikují. Ale co to znamená pro hospodářská zvířata, od kterých člověk požaduje vyrovnaný výkon v průběhu celého roku? V první řadě to klade zvýšené požadavky na chovatele, který musí zvířatům v chovu vytvořit takové podmínky, díky kterým jeho svěřenci zvládnou jak jarní oteplování s vyšší vlhkostí vzduchu a letní suchá vedra, tak podzimní plískanice i zimní mrazy.

Skot má raději ta chladnější roční období, protože jeho organismus, přesněji řečeno bachor a jeho mikroflóra dovedou vyrobit velké množství tepla, kterého se zvířata v chladných dnech mnohem lépe zbavují. Nepřítelem welfare, i když nejen v těchto obdobích, jsou průvan, vlhké prostředí k odpočinku a nedostatek kvalitního krmiva. I když většina lidí nemá druhou polovinu roku nijak zvlášť v oblibě, protože obloha se častěji zatahuje těžkými šedými mračny, dny se zkracují a déšť dovede znepříjemnit nejen cestu do práce, tak v chovech skotu se lze při klesajících teplotách setkat i s řadou pozitivních vlivů.

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 11/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down