Ptačí chřipka byla identifikována u mléčného skotu v Texasu, Kansasu a Novém Mexiku, jak potvrdili úředníci. Je to poprvé, co byly krávy pozitivně testovány na ptačí chřipku. Vyšetřování a provádí je americké ministerstvo zemědělství (USDA), Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a také státní veterinární úředníci a úředníci veřejného zdraví.
Zpráva USDA uvádí, že vyšetřování se týká především starších dojnic, které vykazují známky onemocnění, znatelně sníženou laktaci, nízkou chuť k příjmu krmiva a další příznaky.
Jde o jeden z virů
Texaská komise pro zdraví zvířat potvrdila, že podtyp chřipky je známý jako H5N1. Nebyla hlášena žádná úmrtí krav, nicméně tato nejnovější zpráva následuje po nedávných zprávách, že virus byl detekován u kozy ve státě Minnesota.
Testování a výsledky
Od konce března proběhlo testování nepasterizovaných klinických vzorků mléka nemocného skotu odebraných na dvou mléčných farmách v Kansasu a další v Texasu – tyto vzorky byly pozitivně testovány na vysoce patogenní ptačí chřipku (HPAI). Na základě zjištění z Texasu se předpokládá, že divocí ptáci jsou příčinou ptačí chřipky u skotu. Volně žijící ptáci šíří virus svými výkaly a ústními sekrety a vzhledem k tomu, že ptáci migrují během jarních a letních měsíců, je často hlášen zvýšený počet případů na farmách.
Bezpečnost potravin
Počáteční testování prováděné laboratořemi Národní veterinární služby nezjistilo mutace viru, které by jej učinily přenosnějším na člověka, což by naznačovalo, že současné riziko pro veřejnost zůstává nízké. Odvětví produkce mléka a mléčných výrobků je povinno zasílat ke zpracování a ke spotřebě pouze mléko od zdravých zvířat – mléko od zasažených zvířat se dojí odděleně nebo zničeno, aby se nedostalo do dodávek potravin. Pasterizace mléka navíc činí mléko bezpečným pro konzumaci – odborníci zdůraznili, že neexistují žádné problémy s dodávkou mléka a v současné době neexistují žádné obavy, pokud jde o zdraví spotřebitelů.
Evropa a ptačí chřipka
Thijs Kuiken, odborník na ptačí chřipku a profesor na Rotterdam Erasmus MC v Nizozemsku, řekl zpravodajskému serveru NRC: „Je to záhada; proč jsme to nikde v Evropě neviděli, navzdory masivním epidemiím volně žijících i domácích ptáků? To vyvolává otázku, zda zde nebyly opomenuty nějaké případy.“ S odkazem na Nizozemsko Kuiken dodává: „V první řadě bychom měli náhodně testovat, zda krávy mají v krvi protilátky proti viru ptačí chřipky. Měli bychom také vyšetřovat podezření na onemocnění krav v posledních letech, ale také například náhlé poklesy produkce mléka. Dávejte jen dobrý pozor.“
Ptačí chřipka a drůbež a jiní
Od roku 2020 cirkuluje mezi volně žijícími ptáky HPAI H5N1, který pravidelně způsobuje ohniska a úmrtí na drůbežích farmách a šíří se téměř po celém světě, kde způsobuje úhyny zvířat a ekonomické škody. V Nizozemsku bylo od roku 2020 utraceno více než 6,6 milionu ptáků. Kromě milionů ptáků uhynulo na celém světě také velké množství savců. V Jižní Americe zemřelo v roce 2023 na virus přibližně 32 000 lachtanů. Nakazili se také lišky, lasice, tuleni a medvědi grizzly. Podle NRC je to poprvé, co byla ptačí chřipka identifikována u přežvýkavců. V USA je zaznamenaná ztráta mléka v důsledku symptomů chřipky u skotu příliš omezená na to, aby měla zásadní dopad na nabídku, a neměla by mít žádný vliv na cenu mléka nebo jiných mléčných výrobků, jak dodalo USDA.*
Dairy Global