30.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přísná opatření na domácím trhu a slabá pro importy

Reakce Copa Cogeca na sdělení Evropské komise o používání klecí v zemědělství: V návaznosti na usnesení Evropského parlamentu 30. června komise přišla se svým oznámením o výzvě k „Ukončení klecových chovů v živočišné výrobě“. Pro Copa Cogeca je přístup, který zaujala komise, relevantní, pokud jde o vnitřní trh, ale neodpovídá řešení záruk dobrých životních podmínek zvířat u dovážených produktů.

V 16stránkovém dokumentu, který byl zveřejněn, předložila komise sdělení o požadavcích vyplývajících z evropské občanské iniciativy „End of Cage Age” neboli „Konec éry klecových chovů.“ V návaznosti na parlament zaujala Evropská komise odstupňovaný přístup připomínající důležitost navrhovaných přechodů a komplexní dopady, které by ukončení používání klecí mohlo mít na farmy, dobré životní podmínky zvířat i na spotřebitele.

Copa Cogeca může přijmout návrh Komise pouze za předpokladu, že budou splněny klíčové podmínky. Každý návrh musí být podložen vědeckým závěrem. Spolu s připravovanou veřejnou konzultací v roce 2022, kterou Copa Cogeca vítá, musí být plně konzultována zemědělská komunita. Před jakýmkoli závazkem k termínu postupného ukončení platnosti klecí musí být provedeno úplné posouzení dopadů. Proto vítáme návrh komise na komplexní posouzení před jakýmikoli rozhodnutími.

Evropská zemědělská komunita si je vědoma obav spotřebitelů o dobré životní podmínky zvířat. Nesmíme však opomenout složité investice a úsilí, které za těmito návrhy stojí. V tomto ohledu vítáme přechodná a doprovodná opatření navržená komisí, zejména podporu v rámci SZP, politiku propagace zemědělských produktů, informační kampaně a školení a možnost označování dobrých životních podmínek zvířat v EU.

Copa Cogeca může podpořit přístup komise k vnitřnímu trhu, ale je velmi skeptická ohledně omezeného počtu návrhů týkajících se zahraničního obchodu. Komise sama uvedla, že „Podle stávajících právních předpisů EU podléhá zvláštní požadavky na dobré životní podmínky zvířat při dovozu pouze několik druhů a produktů zvířat.“ Copa Cogeca by si přála, aby byly respektovány a dodržovány i náročné právní předpisy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a úsilí evropských zemědělců a aby jim vyhověly také potraviny dovážené do Unie.

Tento dvojitý standard již nyní těžce dopadá na naše zemědělství a tento znepokojivý trend se jen zvyšuje. Evropští zemědělci jsou připraveni udělat více, pokud jde o dobré životní podmínky zvířat, ale musí to být respektováno u všech produktů prodávaných na vnitřním trhu EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down