14.10.2021 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro Svaz chovatelů ovcí a koz, z.s., opět vydařená akce

Jak se v posledních letech stalo zvykem, výstava Náš chov, která se koná v rámci podzimní výstavy Zemědělec, patří přehlídkám malých přežvýkavců. V ovčácké expozici letošní výstavy hospodářských zvířat se představilo na 230 zvířat, reprezentující šestnáct plemen ovcí a sedm plemen koz. Na tomto velmi slušném počtu se velkou měrou podíleli již tradičně chovatelé ovcí plemen clun forest a romanovská ovce, ale i chovatelé anglonubijských koz, kteří uspořádali na výstavišti v Lysé nad Labem elitní nákupní trhy beranů a kozlů a národní šampionáty.

 

Výstava Náš chov, která se odehrála na výstavišti v Lysé nad Labem od 7. do 10. října má za sebou již pětadvacátý ročník. V jejím rámci se návštěvníci mohli těšit jak z předvedených zvířat, tak i sledovat ukázky tradičního zpracování ovčí vlny předením, plstěním a tkaním, nebo i ochutnat široký sortiment domácích specialit z ovčího a kozího mléka i masa.

„Po loňské pauze vyvolané kovidovou pandemií jsem nečekal, že se nám podaří dát dohromady tak slušnou expozici, ať už z hlediska počtu zvířat, tak zastoupení plemen. Navíc výstava Náš chov v Lysé nad Labem byla po AnimalTechu v Brně a Zemi Živitelce v Českých Budějovicích třetí velkou akcí, kde se Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s. během šesti týdnů prezentoval. A to byl hlavní důvod odřeknutí některých chovatelů, které jsme tu mohli vidět v předešlých letech. Přesto se nám podařilo sestavit slušnou kolekci zvířat. Od čtvrtka do neděle se ve vyhrazených kotcích vystřídalo na 170 ovcí šestnácti plemen a jednašedesát koz se sedmi plemeny. „V rámci elitních nákupních trhů aukčních beranů a kozlů se hodnotila bezmála stovka zvířat. Nejvíce se jich hodnotilo hned první den, kdy hodnotící komise posuzovala dvaapadesát plemeníků, respektive sedmnáct zwartbleských beranů, stejný počet beranů kombinovaných a masných plemen ovcí a deset kozlů. Následující den přišlo na řadu jedenáct beranů clun forest, přičemž zbývajících pětadvacet aukčních beránků romanovských ovcí se klasifikovalo v sobotu. Klasifikovanou skupinu aukčních zvířat doplnili anglonubijští kozlíci posuzovaní v rámci nedělního národního šampionátu chovatelů anglonubijských koz. Chovatelům musím poděkovat za vzorně připravená zvířata. S potěšením mohu současně konstatovat, že výstava Náš chov 2021 byla ve všech ohledech velmi zdařilá,“ pochvaloval si vedoucí šlechtitel sekce koz SCHOK, z. s. Ing. Richard Konrád.

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down