23.01.2017 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro úspěšné dokončení ozdravování od IBR

Ke 30. 12. 2016 uběhlo jedenáct let od zahájení Národního ozdravovacího programu od infekční rinotracheitidy skotu v České republice. K tomuto datu bylo přibližně 98 % hospodářství, která byla prohlášena za úředně prostá uvedené nákazy.

Pro úspěšné dokončení ozdravování od IBR je potřebné zejména:
- Trvale odborně spolupracovat s chovateli, kteří dosud chovají infikovaná zvířata nebo se ve stádě dosud šíří infekce. Čtvrtletně přímo v hospodářství hodnotit kvalitativní posun procesu se zaměřením na provádění všech úkonů spojených s ozdravováním, včetně průběžného hodnocení eliminace infikovaných zvířat ze stáda, která by měla být vyřazována v rámci brakace přednostně.
- Zajistit vyšetření všech zvířat na hospodářstvích s pozitivním skotem, u nichž zatím nebylo provedeno žádné vyšetření. Do konce roku 2016 musí být znám skutečný počet infikovaných zvířat na hospodářství.
- S ohledem na ochranu IBR prostých stád projednat s chovateli stanovení zásad individuální biologické ochrany pro dané hospodářství s vymezením konkrétních chovatelských opatření proti zavlečení původce infekční rinotracheitidy skotu do stáda.  Jako nejúčinnější by se jevilo, kdyby každý chovatel pro své hospodářství (celou farmu) zpracoval individuální plán biologické ochrany na podmínky daného hospodářství a dbal na jeho dodržování.
- Nepodceňovat rizika zavlečení infekce ze zahraničí, zejména ze států, kde se ještě pro ozdravování nerozhodli a je zde velký podíl infikovaných stád. Největším rizikem je infikované zvíře, ale i člověk přicházející do přímého kontaktu se zvířaty, pohybující se mezi stády s různou nákazovou situací.
- Nepodceňovat rizikovost výstav a přehlídek zvířat. V současné době, kdy je dokončováno ozdravování, je logickým požadavkem, že se těchto akcí v České republice mohou zúčastňovat výhradně zvířata z IBR prostých hospodářství. Dále by mělo být samozřejmostí, že zvířata na výstavách budou ošetřovat a ke zvířatům budou mít přístup pouze ošetřovatelé z hospodářství původu. Musí být zabezpečeno, že návštěvníci výstavy se nedostanou do přímého kontaktu se zvířaty. Po návratu zvířat z výstavy je vhodné je po dobu 3–4 týdnů ustájit odděleně a před opětovným začleněním do stáda nechat provést u všech nebo alespoň části (při vystavení většího počtu) vyšetření na přítomnost protilátek proti původci IBR.*
Více se dočtete v prosincovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down