10.10.2017 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro welfare zvířat i lidí

Kraj Vysočina je známý jako jeden z regionů s bohatou zemědělskou činností, zejména v živočišné výrobě a chovu skotu. Jedním z podniků, kde na krávy nezanevřeli, je Výrobně-obchodní družstvo Nová Cerekev hospodařící v obci stejného jména nedaleko Pelhřimova. Aktuálně obdělává zhruba 1200 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadají více než dvě třetiny na půdu ornou a zbylou výměru tvoří trvalé travní porosty. V jejich stájích najdeme plemeno české strakaté.

Pro zajištění krmivové základny slouží kukuřice na 184 ha, která se zkrmuje především ve formě siláže. Pro skot jsou určeny trvalé travní prosty a také jetel a vojtěška ze 75 hektarů.

V podniku se historicky chová plemeno české strakaté, i když, jak poukazuje jeho předseda Josef Zabloudil, v minulých letech došlo k zušlechtění plemenem red holštýn, používala se i plemena brown swiss či ayshire. V současnosti se už ale opět inseminuje pouze českými strakatými býky.

Aktuálně se v podniku chová 360 krav a zhruba 1000 kusů skotu celkem. Živočišná výroba je soustředěna do tří středisek, V obci Proseč-Obořiště, najdeme velkokapacitní kravín, ve kterém jsou ustájeny dojnice v laktaci, a také telata do tří měsíců věku.

Ve středisku Moraveč jsou ustájeni býci ve výkrmu, zhruba 200 kusů a ve Chmelné je odchovna jalovic.

VOD Nová Cerekev navazuje na práci původního zemědělského družstva, od nějž převzalo i stáje pro skot postavené v sedmdesátých letech minulého stolení. „Po rekonstrukci na volné ustájení zhruba před 25 lety nastal čas na další vylepšení,“ komentuje předseda družstva rekonstrukce objektů v několika posledních letech a dodává: „Když už jsme se rozhodli chovat zvířata a vydrželi u toho, tak ať se mají dobře.“*

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Kraj Vysočina

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down