Jednou s přednášející ve webináři s názvem Nové trendy ve výživě hospodářských zvířat byla Ing. Gabriela Malá, Ph.D., s tématem o podávání probiotik telatům a otázkou zda mají význam při párovém ustájení telat, či nemají pro zdraví telat žádná vliv.
Mezi probiotika patří živé kmeny specifických makroorganismů, které při jejich podání přináší zdravotní přínos, např. snížení výskyt průjmů. Nejčastěji se jedná o bakterie (např. mléčné rodu Lactobacillus, bifidobakterie, Streptococcus, Enterococcus, Entarococcus faecium, a Bacilllus spp.), ale také kvasinky, resp. kvasinkové kultury (Sacharomyces cerevisiae).
Probiotika ovlivňují růst a aktivitu střevní mikroflóry, vytváří se přirozený biofilm ve sliznici střeva jako bariéra proti patogenům a dojde k celkové zvýšení odolnosti organismu telat a zlepšení jejich růstu.
Důležitá je obnova střevního mikrobiomu např. po léčené antibiotiky, dochází k optimalizaci funkce zažívacího systému. Probiotika zajistí zmírnění příznaků zánětlivých střevních onemocnění a průjmů a upraví střevní pasáž a konzistenci výkalů.
Probiotika se mohou podávat v mléce či v mléčné náhražce nebo ve starteru. Lze je podávat kdykoli, zejména v průběhu průjmových onemocnění. Právě tehdy příznivě ovlivňují porušenou rovnováhu jednotlivých složek gastrointestinálního systému.
Ing. Malá popsala experiment, který probíhal u párově ustájených telat a vliv probiotik na zdraví takových telat. Šlo o 20 telat holštýnského plemene, která byla po narození umístěna do individuálních stlaných boxů pod přístřeškem do 60 dní věku. Test probíhal tak, že byly vytvořeny pokusná (10 telat)a kontrolní skupina (10 telat) párově ustájených telat a u pokusné byla do krmiva předávána probiotika do nativního mléka, které dostávala všechna telata (5 g na tele – Lactobacillu acidophilus, Bifidobacterium spp. , Enterococcum faecium). Telata dostávala stejné množství i kvalitu starteru a také kvalita podestýlky i vody byla totožná. Odstav proběhl v 60 dnech věku.
Při dávkování doporučeném výrobcem a dodávaní probiotik jedenkrát denně po 5 g, po dobu 18 dní, tedy v množství 90 g, znamená náklad na jedno tele zhruba 215,50 Kč. To je zanedbatelný náklad v porovnání s přímými finančními ztrátami na lehké (2810 Kč) a těžší průjmy (6840 Kč).
Pokud se dopustíte chyb při přípravě nápoje s probiotiky pro telata, jako použití kovových nádob a pomůcek při přidávání mléčných bakterií do mléka, nebudou fungovat. Velmi důležitá je také hygiena v porodně. Při nízké kvalitě hygieny je porodna hlavním zdrojem průjmových onemocnění novorozených telat do pěti dnů po narození. Nedostatečně podestlaný a znečištěný porodní kotec představuje pro novorozená telata zvýšené riziko přenosu patogenů. Proto je důležité včasné oddělení telat od matky a jejich přesun,aby došlo ke snížení incidence onemocnění a možnému úhynu.
Dalším problémem mohou být chyby v kolostrální výživě, jako je pozdní podání mleziva a jeho nízká kvalita (musí být 22 % Brix, tedy více než 50 mg imunoglobulinů na ml kolostra).
Podrobněji v časopisu Krmivářství 4/2022.