Probiotika v prevenci průjmových onemocnění telat

Průjmová onemocnění neonatálních telat jsou vážným zdravotním a ekonomickým problémem v chovech dojeného i masného skotu. Morbidita se v jednotlivých chovech pohybuje od 30 do 100 %, mortalita se v chovech skotu v České republice dlouhodobě pohybuje v průměru od 10 do 12 %, přičemž v některých chovech dosahuje 30 a více procent.

Doc. MVDr. Josef Illek, DrSc.,Dipl. ECBHM, FVL VFU Brno, Ing. Lucie Rulafová, VOLAC – Agrobest  Běstovice, prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc., ZF JČU České Budějovice

Příčiny průjmových onemocnění jsou multifaktoriální. Především se na vzniku průjmů u telat podílí nedostatečné napájení telat kolostrem, špatná hygiena prostředí, vysoký tlak patogenů a nízká úroveň ošetřovatelské péče. Zanedbatelné nejsou ani nutriční nedostatky u vysokobřezích krav, které negativně ovlivňují intrauterinní vývoj plodu a zhoršují kvalitu kolostra.

V prevenci průjmových onemocnění telat se dají s velkým efektem uplatnit probiotika. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které přinášejí svému hostiteli zdravotní užitek. Probiotická aditiva obsahují mikroorganismy zejména bakterie mléčného kvašení, jako jsou rody Lactobacillus, Bifidobacterium, Bacteroides, Pediococcus, Streptococcus, Enterococcus a kvasinky Saccharomyces cerevisiae, případně houby Aspergillus oryzae.

Používání probiotik se rozšířilo po zákazu používání krmných antibiotik. Probiotika zlepšují zdravotní stav telat, stabilizují střevní mikroflóru, omezují vznik a rozvoj infekčních průjmů, zlepšují konverzi krmiv, trávení a vstřebávání živin a zvyšují intenzitu růstu.

 Podrobněji v časopisu Krmivářství 6/201.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down