Inflace bude tlačit spotřebitele od hovězího ke kuřecímu. Výkrm brojlerů bude muset překonat současnou epidemii HPAI, vysoké ceny krmiv a nejistou budoucnost, aby uspěl. Prudký nárůst cen hovězího masa by mohl způsobit, že spotřebitelé letos v létě podle nové zprávy CoBank budou kupovat kuřecí maso a další bílkoviny
Pokud budou reálné příjmy spotřebitelů i nadále klesat spolu s vyššími cenami masa, můžeme vidět významnou změnu v ochotě spotřebitelů platit za červené maso.
Bude kuřecí stejně drahé jako hovězí maso?
Varování přichází z Velké Británie. S růstem výrobních nákladů spotřebitelé snižují spotřebu.
Pověst kuřecího masa jako levného zdroje bílkovin se může se chýlit ke konci, jak varuje generální ředitel šestého největšího řetězce supermarketů The Co-op. Steve Murrells předpověděl, že kuřecí by mohlo být stejně drahé jako hovězí maso a dodal, že jeho cena roste rychleji než cena jiných bílkovin v zemi.
To, že produkce kuřat je dražší, by nemělo nikoho překvapit. Ruská invaze na Ukrajinu vedla k rostoucím nákladům na hnojiva, krmiva a palivo, ale na náklady v tomto odvětví se zvyšovaly již dříve, zejména v oblastech závislých na dováženém krmivu.
Loni v říjnu prezident největšího britského producenta brojlerů, Two Sisters Food Group, uvedl, že například náklady na krmivo vzrostly o 15 %, mzdy byly o 20 % vyšší, náklady na energii prudce vzrostly. Údaje společnosti NielsenIQ odhalily, že britští spotřebitelé již omezují nákupy masa, ryb a drůbeže. Objem takového masa v supermarketech se během čtyř týdnů do konce dubna ve srovnání s předchozím rokem snížil o 13 % a tržby byly o 7,8 % nižší. Toto období zahrnovalo i velikonoční svátky, kdy se výdaje normálně zvyšují.
Produkce kuřat ve Velké Británii je závislá na dováženém krmivu, zatímco většina krav v zemi se pase. Může se zdát nemyslitelné, že by kuřecí maso mohlo být stejně drahé jako hovězí.
Prudký pokles počtu nosnic
Společnost, která vylíhne třetinu všech britských nosnic, uvedla, že je jich nedostatek kvůli 1,5 milionu slepic, které byly během zimy utraceny kvůli ptačí chřipce. Statistiky britského ministerstva pro životní prostředí, výživu a záležitosti venkova (Defra) ukazují prudký pokles počtu nosnic od začátku roku. Údaje také předpovídají, že počet nosnic ve Spojeném království klesne v červenci na 37 milionů dospělých ve srovnání se 40 miliony v letech 2020 a 2021. Zdá se, že tento pokles bude pokračovat.
Na evropském trhu je ukrajinská produkce vajec ovlivněna válkou a jejich vejce a vaječné výrobky obvykle vyvážené do států EU se zastavily. Producenti vajec v EU čelí stejným problémům s výrobními náklady a očekává se, že dojde k podobnému snížení počtu nosnic v členských státech EU. Ceny vajec v EU již prudce rostou.
Producenti vajec čelí problémům
Zvýšení ceny krmiva ve Velké Británii přidalo další částky k nákladům na chov slepice nebo na vejce. Došlo k nárůstu cen elektřiny o 150–200 %, cena plynu vzrostla šestkrát a nafty o 50 %. Přetrvávají problémy nákladů na pracovní sílu a její dostupnost.
Situace byla před rusko-ukrajinskou válkou neudržitelná, ale ceny krmiv dramaticky stouply rychleji, a to způsobem, který nikdy předtím neviděli. Zemědělci nemohou absorbovat tyto náklady a pokračovat v životaschopném podnikání.
Kuřecí už nebude levné
V době, kdy účty za jídlo v domácnostech již rostou, bude mít vyšší cena kuřete pravděpodobně neúměrný dopad na rodiny s nižšími příjmy. Tento inflační obraz byl umocněn novým cenovým šokem způsobeným rusko-ukrajinskou válkou. Vstupní náklady, z nichž největší složkou je krmivo, raketově vzrostly až o 50 %. Mezi složky krmiva pro kuřata patří sója, slunečnicový šrot a pšenice, které všechny zdražily. Mohou zákazníci nakonec přejít na jiné druhy masa nebo veganské alternativy?*
Zdroj: www.wattagnet.com
Podrobněji v časopisu Náš chov 6/2022.