19.12.2019 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč lamy cvičit a jak je využívat

Snadná ovladatelnost lam je potřebná nejenom při běžných činnostech v chovu (např. úprava paznehtů, přemisťování zvířat, stříhání, vakcinace aj.), ale i při dalších aktivitách jako výstavy a předvádění, soutěže lam v běhu a skocích, vycházky, lamatreking apod. Vycvičené lamy se používají i při tzv. lamaterapii.

Jako nosiči břemen se lamy krotké doposud využívají ve své domovině v členitém terénu And, který není přístupný žádnému druhu vozidel. Samci na svém hřbetě unesou 50 kg na denní vzdálenost až 35 km. Této schopnosti se využívá i v ostatních oblastech chovu lam, a to při tzv. lamatrekingu, neboli procházkách s lamou. Lama při takových pochodech nese veškerou turistickou výbavu, což člověku usnadňuje pohyb a umožní lépe vnímat krásy okolní přírody.

K výcviku se používají vhodní jedinci alpak i lam krotkých. Pro trénink se vybírají vhodná zvířata po odstavu, to je ve věku asi 6–9 měsíců. Zvířata musí být klidná, nikoli však apatická. Jakmile je lama ochotná přijímat z ruky pamlsky, je to ten správný okamžik pro zahájení výcviku. Ten zpravidla probíhá u nenakrmených zvířat a po uposlechnutí pokynů cvičitele by mělo být zvíře odměněno pamlskem. Lamu se snažíme při výcviku často hladit po celém těle a klidně na ní mluvit.  Pro psychický vývoj lam jsou velmi důležité první měsíce života. Jestliže chovatelé v tomto období lamám věnují příliš pozornosti, může to způsobit, že v dospělosti budou zvířata agresivní a nepřizpůsobivé vůči lidem. Když si s mládětem příliš často hrajeme, pak se může stát, že v době puberty nás zahrne do „stáda“ a soutěží pak s chovatelem o postavení ve stádu. Proto bychom si s mladými zvířaty, zejména samci, měli „hrát“ v rozumné míře.

Dobře vycvičené lamy usnadňují chovatelům práci a v konečném důsledku působí i radost. Vycvičené lamy je také možné využívat, jak již bylo uvedeno výše, k léčebným účelům v ústavech sociální péče. Interakce mezi lamou a člověkem je pro obě zúčastněné strany vždy pozitivní, ať už jde o pouhé pozorování zvířat zdravotně postiženými pacienty, jejich aktivní pomoc při čištění ustájovacích objektů a krmení lam, anebo o společnou procházku jako vyvrcholení vzájemně navázaného kontaktu.*

Doc. Ing. Milena Fantová, CSc., Ing. Lenka Nohejlová * *ČZU v Praze

Podrobněji v časopisu Náš chov 1/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down