Proč využívat automat pro napájení telat?

Správná péče o telata během odchovu ovlivňuje nejen jejich vývoj, ale samozřejmě jejich zdravotní stav. A právě zdraví telat jaloviček má jednoznačný vliv na pozdější mléčnou užitkovost a dlouhověkost krav. Investice vložené do mléčného odchovu telat se chovatelům vrátí ve zdraví a užitkovosti dojnic.

ZOD 11. květen a. s. Milín hospodaří na 2600 ha a chovají celkem 1000 kusů skotu, z toho je 330 dojnic, a to zhruba polovina českého strakatého a polovina holštýnského plemene ve stájích v Cetyni, Smolotelech, kde je také odchovna mladého dobytka, a Raděticích.

Protože se chystají stáj dojnic v Cetyni rekonstruovat, musí mít do obratu stáda zdravé jalovice.

Skupinový odchov telat

Na konci roku 2012 se dokončila  rekonstrukce teletníku v Cetyni a na začátku dubna 2013 byl uveden do provozu. V teletníku jsou telata ustájena skupinově a mléčná výživa je zajištěna automatickým systémem. Telata jsou ustájena v sekcích, kde lože tvoří hluboká podestýlka. Napájecí automat je umístěn na zvýšeném betonovém krmišti, které se snadno čistí – spolu s napáječkou a žlabem na starter.

Na lehací ploše jsou také umístěny v zimním období boudičky, které původně sloužily pro skupinový venkovní odchov a telata je  mohou  využít jako případný úkryt při chladnějším počasí. Rekonstruovaný teletník je vzdušný – s vnějším klimatem, podélná stěna je opatřena svinovací plachtou s automatikou. V sedlové střeše je instalována hřebenová větrací štěrbina, která také prostor stáje rovnoměrně prosvětluje. Teletník je rozdělen do pěti sekcí, v každé z nich je prostor s luxusní ložnou plochou pro dvacet telat, která se naskladňují v intervalu dvou týdnů, a to vždy ve věku asi deseti dnů, takže skupina je vždy vyrovnaná. Turnus v mléčné výživě trvá 79 dní a potom jsou telata přesunuta do rostlinné výživy, kde zůstávají do pěti měsíců věku.

 Jak pijí telata z automatu

K napájení telat v období mléčné výživy se využívá napájecí automat Urban Paula.

Od prvního dne mají telata k dispozici starter i seno a podle zootechniků začínají starter přijímat více asi po 17 dnech věku a k dispozici mají samozřejmě vodu. Starší telata mohou také přijímat seno, a ta před odstavem dostávají navíc senáž se šrotem, aby byl přechod na rostlinnou výživu bezproblémový. Odstaveným telatům se sundávají obojky a celá sekce se odstavuje naráz (o 14 dní starší telata čekají na odstav těch mladších).

Mléčný automat Urban Paula zajišťuje napájení pro dvě skupiny telat s použitím tzv. pendlu – v tomto případě pro 2 x 20 telat. Každé tele má obojek s transpondérem a je neustále sledováno jeho chování, a tak se mohou okamžitě zachytit případy odchylek v pití mléčného nápoje, to že tele nevypije svou denní dávku nebo nechodí pít a podobně.

Dudlík se poté, co se tele napije, zaklopí dovnitř a vydezinfikuje se. Dudlík se přitom vždy vyklopí až ve chvíli, kdy tele vejde do automatu a má-li nárok na napití. V případě, že tele svou dávku již vypilo, nebo přišlo pít mimo interval, dudlík se nevyklopí. Tak je zabráněno přenosu patogenů a chorob mezi telaty při pití. Automat má mixážní nádobku s nápojem, a ta je umístěna ve větší nádobě s temperovanou vodou (40 oC). Mléko se v ní čerstvě namíchá těsně před tím, než se tele přijde napít, takže každé tele pije správně teplý čerstvý nápoj, což má zásadní vliv na úspěch odchovu a zdraví telat. Každé tele dostává dané množství mléka (podle věku telete, resp. krmné křivky) ve více porcích v průběhu dne a automat kontroluje, zda každé tele přidělenou dávku vypije.

Napájecí automaty zjišťují přesné množství mléka, jež tele nevypilo, a všechny údaje se zobrazují na displeji.

Veškeré informace o telatech

Automaty zlepšily přesnost, důslednost a četnost napájení a jejich software umožňuje získat mnoho informací a dat o jednotlivých telatech.

Na displeji potom zjistí, zda všechna telata, která měla na nápoj nárok, vypila svou přidělenou dávku, kolikrát byla v automatu a případné poplachové hlášení uvádí čísla telat i sekcí, která nepijí. Všechny prvotní údaje se ale musí do systému samozřejmě zadat. V den, kdy se telata do teletníku přivezou, se zváží, nasadí se jim obojek a do systému se vše zaznamená,  tj. pohlaví, den nastájení, hmotnost a umístění v sekci. S těmito daty potom systém dále pracuje, pro nová telata „naskočí“ nárok na pití a všechna se první den napojí tak, že se do automatu dovedou. Zpočátku je třeba je do automatu vodit několikrát, ale telata se rychle učí, některá už pijí z automatu hned druhý den, ale všechna to umí do čtyř dnů.

Přestože systém funguje přibližně rok a první odchované jalovice se teprve budou zapouštět, očekávají, že ze zdravých telat budou zdravé a dlouhověké dojnice do nově rekonstruované stáje.*

Podrobněji v časopisu Náš chov 5/2014.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down