Produkce sóji v EU dosáhne rekordní výše

„Zatímco velká část Evropy v létě opět trpěla suchým a horkým počasím, většina regionů postižených suchem se nacházela mimo klíčové oblasti produkce sóji," uvádí nová zpráva o trhu, kterou zveřejnila Evropská asociace průmyslu bez GMO (ENGA) v úzké spolupráci s Donau Soja a ProTerra.

Článek shrnuje hlavní trendy a vývoj ovlivňující dynamiku nabídky a poptávky po geneticky nemodifikované sóji, kukuřici a řepce v EU.

Tým odhaduje, že plocha sójových bobů v EU bude v roce 2023 činila 1,1 milionu hektarů, což je jen nepatrná změna oproti roku 2022, a očekávají, že výnos sóji v EU dosáhne 2,73 t/ha, což je o 3 % více než pětiletý průměr. MARS, služba EU pro předpověď úrody, očekává velmi podobný výnos.

Objem vypěstované sóji v širším evropském regionu se odhaduje na 12,2 milionu tun. Sklizeň v Evropě se oproti předchozímu roku zvýšila téměř o čtvrtinu. Největší nárůst byl zaznamenán na Ukrajině, kde došlo k nárůstu o téměř 1 milion tun, tedy o 20 %, na 4,8 milionu tuny. Dvě třetiny evropské produkce sóji se uskutečňují mimo EU, většinou na Ukrajině a v evropské části Ruska.

Ing. Josef Svoboda, CSc.

Kontakt: post4me@seznam.cz

Celý článek najdete v Krmivářství 1/2024.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down