15.07.2021 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce vajec ve jménu pohody

Poptávka po vejcích roste, a tak i celosvětová produkce stoupá. Důvod je vcelku prostý – jedná se o kvalitní a cenově dostupný zdroj bílkovin. Ale zároveň s tím se v posledních desetiletích dostaly chovy nosnic do popředí zájmu, a to nejen specialistů na welfare.

Dlouhá desetiletí se nosnice chovaly v klecových technologiích, které znamenaly velký pokrok při zvyšování efektivity a hygieny provozu. Nicméně z pohledu welfare takto chovaných zvířat, která v klecích nemají možnost realizovat většinu jim přirozených aktivit, to rozhodně není nic moc. Ani systém tzv. obohacených klecí bojovníky za welfare nosnic příliš nenadchl, ale o tom toho již také bylo publikováno mnoho. Dalším krokem je tzv. podestýlkový chov, kde se na jedné straně setkává řada předností (volnost pohybu, přirozené životní projevy) s množstvím nedostatků (vysoká koncentrace zvířat, potyčky mezi zvířaty, vysoký infekční tlak). Další level jsou tzv. volné chovy, kde mají zvířata možnost pohybu ve výbězích a ekologické chovy, které se musí řídit mnoha přísnými pravidly.

Na změnách v produkci vajec se dá dobře ukázat, jak se může politika promítnout nejenom do transformaci technologií, ale i do ochoty spotřebitelů připlatit si za kvalitnější produkt a lepší životní podmínky zvířat.

Změny ve struktuře produkčních systémů jsou patrné – někde větší, někde menší. V některých zemích k eliminaci klecí přistoupili poměrně razantně, ale jinde na odstranění mříží a otevření hal příliš nechvátají. Třeba v Německu platí zákaz klecového chovu od 1. ledna 2010, zatímco v celé EU až od roku 2012, přičemž obohacené klece mají výjimku do roku 2025 (v ČR do roku 2027), a změny byly velice rychlé a vykazují stabilní trend k vyšším úrovním.

V současnosti se v Evropské unii vyprodukuje zhruba sedm milionů tun vajec. Mezi největší producenty s 1260 farmami a průměrem 67,7 tisíc kusů na farmu (tj. celkem zhruba 85,3 miliony slepic) patří Španělsko. Podle Ministry of Agriculture, Fisheries, Food and Environment zastupuje společně s Francií čtvrtinu evropské produkce. Třeba v již zmiňovaném Španělsku se do těchto změn zrovna nehrnou. Za posledních pět let tam došlo k redukci klecových chovů o asi 6 % a v roce 2019 využívalo tyto technologie 77 % chovů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down