07.07.2022 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prognóza rekordní produkce sóje v Evropě, výsev na Ukrajině překračuje očekávání

Evropa usiluje o rekordní rok v oblasti sóji, což je podle údajů průmyslu o 4,3 % více než v roce 2021.

Nejnovější zpráva Donau Soja o trhu předpokládá, že letošní celková plocha sóji vzroste na 4,5 milionu hektarů. Sójová oblast v EU-27 by se podle této zprávy měla rozšířit o 12 % na rekordních 1,09 milionu hektarů. Vyšší výměra sóji se očekává v Německu, Rakousku, Itálii, Polsku, na Slovensku, v České republice a Chorvatsku.

Mezitím nejnovější oficiální údaje z Ukrajiny naznačují, že výsev sóji probíhal lépe, než se očekávalo, a dosáhne úrovně roku 2021. Aktuální údaje o pěstování z ukrajinského ministerstva zemědělství ukazují významný posun plodin na orné půdě směrem k sóje. Přibližně 1,1 milionu hektarů již bylo oseto sójou, přičemž období setí má trvat nejméně další tři týdny.

Zvýšení plochy pěstované sóji v EU je poháněno kombinací různých faktorů včetně současné vysoké ceny komodity, zvýšenému požadavku veřejnosti na lokální geneticky nemodifikovanou sóju, stejně tak jako omezený přístup ke hnojivům s tím, že pěstování sóje je méně závislé na dusíkatých hnojivech než jiné plodiny. Další důvod je předpoklad pěstitelů, že sója je lépe přizpůsobena ke stále teplejším a sušším podmínkám, které jsou očekávány v mnoha částech produkčních oblastí v Evropě.

Zdroj: Elektronický on-line magazín FEEDnavigator, 29. 5. 2022

Ing. Josef Svoboda, CSc.

spolupracovník redakce

Celý článek najdete v Krmivářství 4/2022. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down