Program financování produkce sóji v Brazílii s nulovým odlesňováním

Responsible Commodities Facility (RCF) je nový systém finančních pobídek pro farmáře v Brazílii, kteří se zavázali k pěstování sóji bez odlesňování a konverze (DCF).  Podle organizátorů tento projekt pokračuje podle plánu.

Generální ředitel společnosti Sustainable Investment Management Ltd. (SIM), která provozuje tento systém finančních pobídek, Pedro Moura Costa uvedl: „Jsme přesvědčeni o úspěchu této iniciativy a jsme odhodláni ji rozšířit v mnohem větším měřítku.“

Půjčky jsou poskytovány všem účastníkům, kteří nyní zakládají porosty sóji na vlastních pozemcích.

Pilotní program

Britské supermarkety Tesco, Sainsbury's a Waitrose investovaly 11 milionů amerických dolarů do pilotní fáze RCF. Toto financování poskytuje finanční prostředky 36 farmám v brazilském regionu Cerrado na čtyři roky. Farmáři, kteří jsou do projektu vybraní, vyprodukují 75 000 tun sóji ročně. Všechny farmy ve zkušební fázi se nacházejí v oblastech Matopiba, Goiás a Mato Grosso v Cerrado, oblastech ohrožených odlesňováním a ztrátou biologickérozmanitosti Tato fáze projektu podle vedení SIM povede k zachování přibližně 11 000 ha původní vegetace, což je 4200 hektarů nad rámec zákonných rezerv.

Iniciativa je financována prostřednictvím prvního systému svého druhu: zelených dluhopisů v dolarech (CRAs – Certificates of Receivables from the Agribusiness) registrovaných na vídeňské burze.

Na konci července tohoto roku investovaly supermarkety Tesco, Sainsbury's a Waitrose prostřednictvím zelených dluhopisů 11 milionů dolarů. Farmářům v Brazílii byly následně poskytnuty úvěry.

Kapitál se používá k nabízení půjček s nízkým úrokem zemědělcům, kteří splňují kritéria způsobilosti a zaváží se k nulovému odlesňování původní vegetace, čímž se zabrání negativním dopadům na klima a ztrátě přirozeného prostředí.

RCF vytvoří hmatatelné dopady na klima a biologickou rozmanitost tím, že nabídne farmářům, kteří mohou legálně vymýtit své lesy, jasnou finanční pobídku, aby tak nečinili. Jde o typ mechanismu, který dokáže využít komerční finance na podporu zemědělců při jejich přechodu na modely produkce šetrné ke klimatu.

Zdroj: Feednavigator 10/2022*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down