21.09.2009 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Propagace se vším, co k ovcím patří

Na rozdíl od loňského roku proběhlo letošní čtvrté účinkování ovčáků na českobudějovickém výstavišti podle naplánovaného scénáře, který členové jihočeského krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz koncipovali jako národní prezentaci plemen malých přežvýkavců. V rámci 36. ročníku výstavy Země živitelka tak na domácí půdě připravili expozici pětašedesáti zvířat, sestavenou ze třinácti plemen ovcí a pěti plemen koz. Nedílnou součástí každodenních přehlídek malých přežvýkavců byly i ukázky v ovládání stáda ovčáckým psem.

„Zatímco loni jsme museli kvůli katarální horečce improvizovat a kompletní expozici zvířat připravit výhradně ve spolupráci s chovateli z jihočeského regionu, letos nás podpořili ještě kolegové z dalších třech krajů, a to libereckého, středočeského a pardubického. Nejenže to pomohlo k předvedení většího počtu plemen, ale současně jsme se přiblížili původní myšlence koncipovat přehlídku plemen ovcí a koz jako národní,“ uvedl místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz (SCHOK) Ing. Antonín Vejčík.
Letošní ovčáckou expozici sestavenou ze třinácti plemen ovcí a pěti plemen koz představovalo pětašedesát zvířat. Po celou dobu šesti dnů konání výstavy si tak zájemci mohli prohlédnout jednapadesát plemen ovcí, z nichž nejpočetněji byla zastoupena kombinovaná a zájmová plemena. Pokud bychom měli být konkrétnější, tak z kombinovaných byla předvedena valaška, šumavská ovce, romney, zwartbles a lein, ze zájmových plemen kerry hill, vřesová ovce, kamerunská ovce a shetlandská ovce. Masná plemena reprezentovaly suffolk a berrichon du cher, plemeno s mléčnou užitkovostí zastupovala východofríská ovce a plemena plodná byla v podání romanovské ovce.
Čtrnáct vystavovaných koz reprezentovala tři mléčná plemena – kozy bílá krátkosrstá a hnědá krátkosrstá, anglonubijská koza, dále jedno plemeno s masnou užitkovostí – búrská koza a konečně holandská zakrslá koza, která je zařazovaná mezi zájmová plemena.
Místopředseda svazu chovatelů ovcí a koz vyzdvihl vynikající úroveň předvedených zvířat a všem zúčastněným chovatelům předal prestižní ocenění. „Podle mého soudu by bylo nefér vyzdvihnout jen některá zvířata. Každému se líbí něco jiného a v předvedené paletě plemen, která jsou natolik rozdílná, je velmi obtížné vyhodnotit šampióna výstavy nebo nejlepší kolekci. Všechna zvířata jsou opravdu pěkná a chovatelé si zaslouží uznání za to, jak je dokázali na výstavu připravit,“ pokračoval.

Osvědčený scénář
„Stejně jako v předchozích třech ročnících jsme i letos zajistili předvádění ovcí a koz s odborným výkladem po celou dobu šesti dnů konání výstavy. V rámci doprovodného programu připravená ukázka v ovládání stáda ovčáckým psem byla v režii chovatelky Topinkové z Borovan, která v této pracovní disciplině pracuje s osvědčeným psím plemenem border kolií. Snažíme se o propagaci ovčáctví i z druhé strany, to znamená přes finální produkty, zejména pak přes speciality z ovčího masa a kozího mléka. Expozici si již nedovedeme představit ani bez nabídky odborné literatury, kterou jsme letos rozšířili o promítání videokazet s problematikou moderního způsobu ovčáctví a propagace genových zdrojů malých přežvýkavců. Zatímco nahrávku s chovatelským trendy v chovu ovcí a koz připravil Ústav zemědělských a ekonomických informací, představení národních plemen je z produkce Výzkumného ústavu živočišné výroby. Je potěšující konstatovat, že ovečky návštěvníky výstavy Země živitelka táhnou. K tomu bezpochyby přispívá i fakt, že v jihočeském regionu se chová nejvíce ovcí a koz v republice, “doplnil místopředseda svazu.

Známky pro ovce
Až do soboty bylo součástí expozice s živými zvířaty ještě osm aukčních beránků z chovu Ing. Jana Vejčíka z Trhových Svin. Předsedající výběrové komise Ing. Anna Sýkorová mezi šest beránků valašek a dvě šumavské ovce rozdělila výsledné známky elita rekord a elita, což odráží vynikající úroveň chovu.
K největšímu chovateli valašek v republice je třeba ještě poznamenat, že shoda jmen s místopředsedou SCHOK není náhodná. „Když jsme se se synem rozhodovali, jaké plemeno ovcí budeme chovat, volba padla na naše národní plemena zařazená mezi genetické zdroje. Základní stádo valašek jsme vytvořili také ze zvířat z Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, se kterým spolupracujeme dodnes. S potěšením mohu říci, že o naše plemenná zvířata je zájem a jsem rád, že můžeme přispět k zachování valašek a šumavských ovcí i pro příští generace,“ pochvaloval si Ing. Vejčík, senior.
Neutuchající zájem návštěvníků 36. ročníku Země živitelka opět ukázal, že malí přežvýkavci na výstavu tematicky zaměřenou na rozvoj venkova rozhodně patří. A to je dobře, nejen pro členy jihočeského krajského sdružení Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR, jež svědomitě plní roli odborného garanta, ale i pro zvyšování početních stavů ovcí a koz v republice.
Klíčové informace:
– V novodobé historii byl letošní 36. ročník mezinárodní výstavy Země živitelka pro SCHOK v pořadí čtvrtou prezentací.
– Kolekce pětašedesáti předvedených zvířat byla sestavena ze třinácti plemen ovcí a pěti plemen koz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down