21.01.2011 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prostorná stáj po sasku

Zemědělství ve Spolkové republice Sasko ležící východně od našich hranic je často srovnáváno s českým. Máme podobné klimatické podmínky, díky bývalé příslušnosti Saska do východního bloku i podobnou strukturu a velikost zemědělských podniků. Proto není na škodu podívat se, jak v této oblasti vypadá chov skotu dnes, po dvaceti letech od pádu železné opony.

Česká výprava se měla možnost blíže seznámit se saským chovem skotu díky iniciativě výživářské společnosti Sano, která v lednu pořádala zájezd do Hennersdorfu, obce nacházející se necelých 40 km od českých hranic. Zde leží mléčná farma, kterou představil její ředitel Nikolaus Flämig.  Akciová společnost specializující se na chov holštýnského skotu hospodaří na 1400 hektarech zemědělské půdy, z nichž je 800 ha orné a 600 ha TTP v nadmořských výškách mezi 400 a 750 metry. Podle Nikolause Flämiga je zde vysoký roční úhrn srážek, kolem 1000 mm, naštěstí rovnoměrně rozložený. „Naše půdy jsou relativně chudé na živiny, zato bohaté na kamení,“ přibližuje Flämig s úsměvem.
V podniku se chová 720 dojnic a odpovídající počet ostatních kategorií skotu. Je lokalizovaná ve dvou nedalekých střediscích, z nichž v jednom se nachází produkční stáj s dojírnou a porodna, ve druhém najdeme odchov telat, jalovic a výkrm býků. Průměrná užitkovost v podniku přesahuje 10,8 tisíce kilogramů mléka na krávu a rok, za zmínku stojí i velmi slušný obsah složek – obsah bílkovin je 3,5 procenta, tuku 4,1 %. Počet somatických buněk je maximálně 180 000 na ml suroviny.
Před sedmi lety zde postavili novou prostornou stáj. Místo dřívějších 2,5 m2 podlahové plochy má dnes každá kráva k dispozici metrů devět. Stáj je dlouhá 170 metrů a je nadstandardně vysoká, měří téměř 14 metrů – na výměně vzduchu i světelnosti je to znát.

 Další informace si přečtete v měsíčníku Náš chov 2/2011 a v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down