15.07.2016 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti krizi v živočišné výrobě

Zemědělci kraje Vysočina se připojili k požadavku zachování a podpoře produkčního zemědělství nejen v kraji, ale v celé České republice. „Musíme konstatovat, že se situace v prvovýrobě stále zhoršuje, především dochází k dalšímu propadu tržních cen mléka a vepřového masa. Ty jsou pak pod úrovní výrobních nákladů,“ konstatoval na úvod místopředseda Okresní agrární komory v Jihlavě Ing. Stanislav Coufal.

Produkčním zemědělstvím se podle jeho slov rozumí vyvážený poměr mezi hospodařením v rostlinné a živočišné výrobě při zachování alespoň stávajícího objemu produkce a zvyšování rentability v návaznosti na udržení zaměstnanosti na venkově. Produkční zemědělství tedy nepředstavuje jen řádné hospodaření, ale také péči o krajinu. Dopady do charakteru krajiny mohou být při provozování většiny rostlinné výroby podle Ing. Jiřího Uchytila, předsedy krajské komory Zemědělského svazu fatální: „Nedostatek organické hmoty v půdě se neprojeví hned,“ upozornil Uchytil.
Jak zaznělo na shromáždění producentů a zpracovatelů mléka kraje Vysočina, květnové výkupní ceny se pohybovaly kolem 6,20 Kč. Reálné náklady na výrobu jednoho litru mléka jsou podle přítomných zemědělců mezi osmi a 8,50 korunami. Ztráty u zemědělského podniku chovajícího například pět set dojnic se pak ročně počítají na miliony korun.
Pokud se situace nezmění, dojde k razantnímu poklesu stavů dojnic, ale i dalších druhů hospodářských zvířat. Přitom na sto hektarů máme 2,5x menší výrobu mléka než v Německu a dokonce osmkrát menší než v Nizozemsku. „Pokud by stavy poklesly na polovinu své současné úrovně, přišlo by o práci deset tisíc zaměstnanců v prvovýrobě a dalších deset tisíc v navazujících odvětvích, což by mimo jiné způsobilo i další vylidňování venkova,“ zaznělo v Jihlavě.

Více si přečtete ve Farmáři č. 7/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down