08.04.2010 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proti vlhké podestýlce

Českomeziříčská firma AGE, s. r. o., ve své expozici představila řešení, které přispívá k dobrému stavu podestýlky v průběhu celého výkrmu brojlerů. Chovatelská praxe nabádá k obezřetnosti zejména ve druhé polovině turnusu, kdy se vlhkost podestýlky zvyšuje. Vlhká podestýlka v kombinaci se stálou teplotou v hale vytvoří stájové mikroklima příznivé pro rozvoj patogenů. Úměrně tomu roste i riziko zdravotních problémů kuřat, což se negativně promítá do ekonomiky chovu.

„Naším cílem je poskytnout řešení, která s vlhkou podestýlkou účinně bojují a navíc přinášejí přidanou hodnotu v podobě úspory provozních nákladů. Ta lze hledat v oblasti ventilace, napájecího systému, výživy, respektive ve složení krmné směsi a konečně i monitoringu. Pokud jde o ventilační systém, tak nejkritičtější jsou situace, kdy do haly přiváděný studený vzduch dopadá přímo na podestýlku, čímž dochází k jejímu vlhnutí. Efektivní řešení spočívá v pulzní ventilaci, která sestává ze dvou na sebe navazujících fází. V první je potřeba dostat vzduch co nejrychleji doprostřed haly, rychlost jeho proudění regulujeme na klapce ventilátoru. Ve druhé fázi se pak přiváděný vzduch mísí se vzduchem v hale jen na základě fyzikálních zákonitostí. Díky tomu nedochází k dopadu vzduchu přímo na podestýlku. Systém pulzní ventilace se obejde bez ventilátorů s plynulým řízením a ani není nutné vyvazovat klapky pro vstup vzduchu řízené servomotorem. To se samozřejmě projeví v úspoře investic. Příznivější ekonomice chovu pak zmiňovaný systém ventilace napomáhá snižováním nákladů na vytápění při zimních turnusech,“ uvedl problematiku reprezentant firmy Ing. Ladislav Martinek junior.
Vlhkost podestýlky se odvíjí také od funkčnosti napájecího systému, respektive od odkapávání vody z niplových napáječek. Firma AGE nabízí řešení v podobě napájecího kalíšku s niplem, čímž se zamezuje odkapu a rozstřiku vody na podestýlku. V počáteční fázi zástavu kuřat je kalíšek naplněný vodou.
„Dalším faktorem významně ovlivňujícím stav podestýlky je konzistence trusu brojlerů. Zkušenosti farmářů ukazují, že přimíchávání zrna do krmné směsi přináší nejen významnou úsporu nákladů na krmení, ale má pozitivní vliv i na kvalitu podestýlky. Přimíchávání lze provádět na základě předem definované krmné křivky nebo na základě aktuální hmotnosti brojlerů porovnávané s doporučenou růstovou křivkou. Při hledání příčin problémů v chovech se často setkáváme s nedostatkem údajů, o která bychom se mohly opřít při navrhovaném řešení. V souvislosti s mokrou podestýlkou se osvědčuje náš monitorovací systém, který zaznamenává klimatické parametry v hale společně s údaji o spotřebě napájecí vody a krmení a kombinuje je s obrazovou informací. Farmář má tak k dispozici nezkreslený přehled o stavu na farmě a dostatek podkladů pro vyhodnocení možných slabých míst v chovu,“doplnil Martinek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down