19.07.2023 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Průmyslová výroba krmných směsí v EU se snížila

Průmyslová výroba krmných směsí v EU se v roce 2022 ve srovnání s rokem 2021 snížila o více než 5 milionů tun.

Výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata v EU (EU-27) se odhaduje v roce 2022 na 148,9 milionu tun, což představuje pokles o 3,8 % ve srovnání s rokem 2021, potvrdil FEFAC s odkazem na údaje poskytnuté jeho členy.

Produkce se snížila nejvýrazněji v odvětví prasat (-6,7 %) a drůbežářském odvětví (-3,2 %) v důsledku šíření afrického moru prasat a ptačí chřipky.

Ruská invaze na Ukrajinu a související energetická krize EU měly zjevně významný dopad na hospodářství EU a inflaci, což vedlo ke snížení poptávky po živočišných produktech, čímž podkopaly produkci a poptávku po krmivech, a tedy i krmných směsích. Pouze pěti členským státům, včetně Polska, Slovenska a Rakouska, se podařilo výrobu krmiv mírně zvýšit nebo stabilizovat.

Trhy, jako je Německo, Nizozemsko a Belgie, se více zaměřují na regulaci životního prostředí a dobrých životních podmínek zvířat, což vedlo k dalšímu snížení počtu hospodářských zvířat v těchto zemích.

Výroba krmiv pro prasata

Produkce krmiv pro prasata klesla ve srovnání s rokem 2021 o 3 miliony tun, přičemž mnoho členských států, včetně Dánska, Španělska, Francie, Maďarska, Portugalska a Rumunska, zaznamenalo pokles o více než 5 %. Menší farmy ukončily své podnikání kvůli zhoršující se ekonomické situaci a ziskovosti zemědělských podniků.

Země vyvážející vepřové maso obnovily svou produkci, protože Čína se nadále zotavovala z ASF a snížila objem dovozu vepřového masa. Africký mor prasat hrál nadále roli v Německu a Rumunsku, což ovlivnilo ekonomickou efektivitu.

Výroba krmiv pro drůbež

Výroba krmiv pro drůbež klesla o 2 miliony tun, přičemž několik zemí včetně Bulharska, Francie, Maďarska, Itálie a Portugalska bylo silně zasaženo ptačí chřipkou. Některé farmy přeskočily cykly kvůli rostoucím nákladům, což dále ovlivnilo poptávku po krmivech.

​ Celý článek najdete v Krmivářství 4/2023. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down