Průmyslová výroba krmných směsí v EU se v roce 2022 ve srovnání s rokem 2021 snížila o více než 5 milionů tun.
Výroba krmných směsí pro hospodářská zvířata v EU (EU-27) se odhaduje v roce 2022 na 148,9 milionu tun, což představuje pokles o 3,8 % ve srovnání s rokem 2021, potvrdil FEFAC s odkazem na údaje poskytnuté jeho členy.
Produkce se snížila nejvýrazněji v odvětví prasat (-6,7 %) a drůbežářském odvětví (-3,2 %) v důsledku šíření afrického moru prasat a ptačí chřipky.
Ruská invaze na Ukrajinu a související energetická krize EU měly zjevně významný dopad na hospodářství EU a inflaci, což vedlo ke snížení poptávky po živočišných produktech, čímž podkopaly produkci a poptávku po krmivech, a tedy i krmných směsích. Pouze pěti členským státům, včetně Polska, Slovenska a Rakouska, se podařilo výrobu krmiv mírně zvýšit nebo stabilizovat.
Trhy, jako je Německo, Nizozemsko a Belgie, se více zaměřují na regulaci životního prostředí a dobrých životních podmínek zvířat, což vedlo k dalšímu snížení počtu hospodářských zvířat v těchto zemích.
Výroba krmiv pro prasata
Produkce krmiv pro prasata klesla ve srovnání s rokem 2021 o 3 miliony tun, přičemž mnoho členských států, včetně Dánska, Španělska, Francie, Maďarska, Portugalska a Rumunska, zaznamenalo pokles o více než 5 %. Menší farmy ukončily své podnikání kvůli zhoršující se ekonomické situaci a ziskovosti zemědělských podniků.
Země vyvážející vepřové maso obnovily svou produkci, protože Čína se nadále zotavovala z ASF a snížila objem dovozu vepřového masa. Africký mor prasat hrál nadále roli v Německu a Rumunsku, což ovlivnilo ekonomickou efektivitu.
Výroba krmiv pro drůbež
Výroba krmiv pro drůbež klesla o 2 miliony tun, přičemž několik zemí včetně Bulharska, Francie, Maďarska, Itálie a Portugalska bylo silně zasaženo ptačí chřipkou. Některé farmy přeskočily cykly kvůli rostoucím nákladům, což dále ovlivnilo poptávku po krmivech.
Celý článek najdete v Krmivářství 4/2023. *