30.03.2017 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První den metropolitní sezóny se blíží

První dubnovou neděli bude v Conseq Parku Velká Chuchle zahájena dostihová sezóna 2017. Tradičním vrcholem otevíracího programu je jubilejní 90. ročník Betino Gomba handicapu (I. k., 1200 m, 135 tis. Kč) pro čtyřleté a starší sprintery, na jehož startu se sejde osm aktérů, v čele s vítězkou loňské Svatováclavské ceny Anitschkou. Celkem se uskuteční osm dostihů, nominováno je 77 koní a 27 jezdců. Úvodní dostih startuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin.

S nejvyšší hmotností (61,5 kg) půjde do nedělního hlavního dostihu čtyřletá klisna stáje Joly Anitschka, která v průběhu loňské sezóny posbírala celkem čtyři triumfy a pravidelně se zlepšovala až k zářijovému vítězství v nejprestižnější tuzemské sprinterské zkoušce Svatováclavské ceně. Před ní lehce opanovala trojkový handicap a po ní již nestartovala, takže bude usilovat o třetí prvenství v řadě. Završit hattrick v rámci Gomba handicapu pak mohou jak její žokej – úřadující šampión – Jan Rája, tak trenér Tomáš Šatra.

Také druhá nejvyšší zátěž (58 kg) je ve startovní listině uvedena u čtyřleté klisny, a tou je držitelka titulu Sprinter roku 2016 na Slovensku, kde vloni vyhrála Cenu MPRV SR a Cenu Myse Efily (ž. Janáčková, tr. Koplík, stáj LOKOTRANS Slovakia CZ). Podle nesených hmotností následuje další klisna (57 kg), svěřenkyně slovenského kouče Pavla Kalaše Living Colors, která v loňské Ceně MPRV SR obsadila druhou příčku, stejně jako při svém jediném dosavadním vystoupení v Praze, v předloňském EJC Fillies and Mares za Dumnonií. V jejím sedle se po třech letech na pražské dráze představí člen historické Top 10 českých žokejů (383 vítězství) Martin Srnec, v posledních sezónách jezdící v zahraničí, především v Polsku.

A právě trojnásobný a úřadující polský žokej-šampión, jímž i přes své mládí je dvaadvacetiletý Szczepan Mazur, bude dalším netradičním jezdcem v poli: pražskou dráhu zná z obou dosavadních ročníků Evropského poháru žokejů, vloni tu navíc v jednom dostihu dosáhl i na vítězství. Tentokrát je angažován trenérem Gregem Wroblewskim a jeho partnerem bude vítěz loňského Červnového poháru Master of Gold (TVD, a. s., 55 kg).

Solidní výkonnost vykazuje i šestiletý svěřenec Luboše Urbánka Hello Hobby (Lokotrans, 56 kg), který v předloňském Gomba handicapu skončil čtvrtý. Na sklonku loňské sezóny v Mostě triumfoval ve dvojkovém sprinterském handicapu a v neděli jej povede vítěz Gomby z roku 2009 Petr Foret, s nímž se v minulosti potkali dvakrát a mají spolu příznivou bilanci: před třemi roky obsadili třetí místo v pardubické Ceně sprinterů a předloni druhou příčku v Lysé nad Labem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down