02.01.2008 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První dražba jalovic masných plemen

Na dražby plemenných býků po skončení základních výběrů jsme již v českých podmínkách zvyklí. Ceny plemeníků se rok od roku mění, v tom letošním dosáhly historického maxima, a to z hlediska průměrných cen i nejvyšší zaplacené částky za jednoho býka.

Kvalitní plemenný materiál se zkrátka cení. To byl podle majitele farmy Ostrý, odchovny plemenných býků Cunkov a organizátora dražby Ing. Pavla Kozáka důvod, proč přišel s nápadem uspořádat první dražbu plemenných jalovic masného skotu v České republice.
Tato akce se uskutečnila spolu s třetím turnusem výběru býků masných plemen v prostorách OPB Cunkov koncem září.
Podle Ing. Kozáka před pořádáním dražby jalovic inspirovaly zkušenosti ze zahraničí: „Dražba jalovic masných plemen je poměrně obvyklou formou prodeje genetického materiálu v nejednom chovatelsky vyspělém státě. Navíc v srpnu příštího roku se bude v České republice konat mezinárodní kongres chovatelů plemene charolais, jehož součástí mají být také dražby plemenných býků a jalovic. Připravili jsme tedy jakousi předpremiéru,“ uvádí chovatel.

Býci
Výjimečně chladný zářijový den začal na Cunkově základními výběry jedenácti býků. Největší úspěch sklidil plemeník s katalogovým číslem 10 Oto z Ležnice chovatele Františka Bartoně z Ležnice. Masný simentál pocházející z kombinace Lesan z Podlesí (SIP-389) x Bovet Iglu P (ZSI-167) se narodil 20. září 2006 ve hmotnosti 45 kilogramů, ve 120 dnech vážil 333 kg, ve 210 dnech 477 kg a ve 365 dnech 778 kilogramů. V testu přirůstal 2100 gramů, od narození 2008 gramů denně. V kříži měří 146 centimetrů. Kompletní lineární hodnocení jeho zevnějšku je uvedeno v tabulce č. 1.
Dalším obdivovaným býkem byl například limousine Osman z Cunkova ET (katalogové číslo 11) po otci ZLI-401 Jeremy a otci matky ZLI-276 Chanson, který byl vydražen za 115 tisíc korun a také zástupce plemene piemontese Omar z chovu Alenky Polanské pocházející z kombinace Bankomat (ZPI-307) x Olimpico (ZPI-177), kterého si nový majitel zakoupil za 96 tisíc korun.
Celkem bylo v rámci třetího turnusu výběru plemenných býků zařazeno do plemenitby šest býků, kromě jmenovaných ještě Odys Krásnohorský a Ozzy KH (blonde d´Aquitaine) a Orinek (gasconne). Dva plemeníci byli odročeni a tři nebyli vybráni do plemenitby.

Samičí materiál
Historicky první dražba plemenných jalovic masného skotu nabídla divákům 44 zvířat různého věku pěti plemen (piemontese, limousine, charolais, blonde d´Aquitaine a masný simentál). Na akci se vydražilo celkem 11 jalovic, z nichž byly dvě březí plemene limousine, tři na zapuštění plemene charolais a šest plemene blonde d´Aquitaine.
Ceny vydražených jalovic se pohybovaly mezi 35 až 46 tisíci korun, například limousinka Darina z Kaliště narozená 31. 12. 2004 po otci ZLI-370 Meridien (matka Duše z Kaliště, OM: ZLI-207 Joeur) byla vydražena za 46 tisíc korun. Tato plemenice dosáhla 67 bodů za exteriér a je od 1. 5. 2007 připuštěna býkem Mozart z Cunkova ET (ZLI-437).
Ing. Kozák chce podzimní dražby jalovic zachovat i do budoucna. Počítá spíše s menšími počty zvířat než v letošním roce a doufá, že si chovatelé na tento typ prodeje lehce zvyknou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down