22.04.2010 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První jarní dny s přehlídkou koní

Dvaatřicátá výstava Zemědělec 2010, výstava zeleně, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků se konala po letošní mrazivé a zasněžené zimě od 17. do 21. března na výstavišti v Lysé nad Labem. Souběžně s ní probíhala veřejností oblíbená výstava Jaro s koňmi. Jedenáctý ročník nabídl předvedení koní na ruce, v zápřahu i v sedle.

Doprovodný program probíhal na venkovní ploše dvakrát denně po celou dobu výstavy a vždy za velkého zájmu návštěvníků. Přehlídku jako každoročně komentoval Ing. Radko Novotný, člen předsednictva Svazu chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně.

 

Předvedení plemen koní

Na výstavišti bylo ve venkovních boxech i v boxech vnitř haly ustájeno celkem dvacet pět koní patnácti plemen.

První se na ploše předvadiště objevil v zápřahu v kočáře zástupce starokladrubského plemene, devítiletý vraník, hřebec Siglavi Pakra Floreta, kterého vedl Luděk Musil. Hřebec je v majetku Dušana Zadáka z farmy Bulovka.

Druhým předváděným plemenem byl welsh-part bred (velšský polokrevník). Jedním z nich byl prokvetlý ryzák, hřebec Swalsmoor Tango, narozený v květnu 2002, který byl dovezen z Velké Británie a je v majetku hřebčína Angelis. Plemeno reprezentovala i původem britská klisna Hardys Sonet.

Poměrně mladé plemeno, holandský teplokrevník, vzniklo křížením gelderlandských koní s groningenskými a zušlechtěno je anglickým plnokrevníkem. Vzniklo tak jezdecké plemeno koní, u kterého je jediným povoleným zbarvením hnědák. Toto plemeno představila klisna Bellelettie po Master Speaker z Rosettie po Democrat, narozená 5. 6. 2006, která má nizozemského majitele, ale je v současné době na farmě Bulovka.

Plemeno fríských koní předvedl v zápřahu Luděk Musil. Šlo o dva hřebce z Nizozemska (nyní ve výcviku na farmě Bulovka u Dušana Zadáka), náručního Sietse P po Fetse 349 Stb z Edwer Stb Ster (narozen 8. 6. 2005)a podsedním byl Reitse po Wikke 404 Stb z Gerda P. Stb Ster (narozen 7. 6. 2005). Povolená barva fríských koní je pouze černá (bez bílých odznaků), mají vysokou akcí nohou při chodu, zejména v klusu, využívají se jako koně kočároví, ale také pro drezúru. Hřebec Sietse byl v sobotu vyhlášen nejkrásnějším koněm letošní výstavy.

Součástí přehlídky koní byla také ukázka výsledků plemenářské práce v chovu koní, tedy předvedení nejmenšího a největšího plemene. Nejmenší plemeno na výstavě zastupovala šedá plavka minihorse Lovely Sunset (nar. 2000 po Toyhorse Sebastian, z Hayes Hill Pleaseblossom, import Velká Británie) a největší ardenský hřebec – červený bělouš Raleur De La Seille-Drsoň (nar.24.5.2005).

Zajímavé bylo také předvedení dvou plemen, ze kterých původně vznikl českomoravský belgický kůň (ČMB) Jedním z nich byl ardenský kůň, z jehož původní menší formy s postupným přilitím arabské krve vznikl moravský drobnější, dnes již neexistující typ ČMB. Druhým plemenem byl belgický chladnokrevník ryzák Kilian van Het Hermeshof – Jasoň, narozený 15. 5. 2003(dříve zvaný flanderský nebo brabantský kůň), na podkladě kterého vznikl ČMB v Čechách. V současné době existuje jeden typ, jednotné plemeno ČMB s několika liniemi. Zástupcem tohoto plemene na výstavišti byla klisna Líza (nar. 25 .4. 1994 po Sumír Budějovický z Nisa).

Dalším předváděným plemenem byl současný český teplokrevník, plemeno, u kterého je povoleno přikřížit veškerá evropská plemena (oldenburský kůň, východofríský, holštýnský, hannoverský, holandský, belgický a německý teplokrevník). Český teplokrevní (ČT) má poměrně vysoké procento krve anglického plnokrevníka, má tedy vyšší výkonnost, ale také horší ovladatelnost, než tomu je u linií jako Furioso, Gidran, Nonius, Przeswit. Miloslav Hlaváč přivezl na Jaro s koňmi dvě klisny plemene český teplokrevník, a to Rivu 7/312 (nar. 24. 5. 2002 po Rock'n Roll z Rensi ) a její polosestru Orionu 7/508 (nar. po Orido z Renci), obě byly předvedeny na ruce.

Malá plemena koní zastupovali shetlandský pony rodiny Doubkových Othello a Okito a welsh pony Batman.

 

Další využití koní

Plemeno mini horses vzniklo převážně v Anglii a USA přirozenou chovatelskou snahou vyšlechtit kuriózní plemeno koní malého vzrůstu s využitím shetlandských pony a anglických a holandských koní používaných v kamenouhelných dolech, vyskytují ve všech barvách srsti i očí, jejich maximální výška je 86 cm.Ukázku síly a schopností nejmenších koní předvedla trojka mini horses Antonína Sádla v zápřeži (náruční plavák Dunstall, nar. 17. 5. 1998 ve Velké Británii, šedá plavka Barbara Pebbles, nar. 12. 2. 2006 a odchovaná v chovu Antonína Sádla a podsední vranka Chinooks Pebbles, nar. 2. 4. 2000 v Kanadě).

Důkaz toho, jak se může na změně charakteru koně k dobrému podepsat člověk, předvedla Míša Jeriová s klisnou ČMB Lízou. Klisna byla původně určena na jatka z důvodu právě charakterových vad. Svou láskou a péčí se na jejím návratu do života podílela Míša Jeriová, která ji pozitivní motivací a bez jakéhokoli násilí naučila znovu důvěřovat lidem. Právě tuto změnu chování klisny ve své ukázce dokázala také v Lysé nad Labem.

Karolína Frankeová, členka občanského sdružení Dámy v sedle, předvedla ukázku ovládání koně v dámském sedle, drezúru gelderlandské klisny Vida (nar. 2002). Jako každoročně předvedli své umění v ovládání koní členové skupiny Caballos v soutěžních disciplínách rytířských her. Diváci mohli sledovat hod hvězdicí, sbírání věnečků, hod oštěpem na prase, stínání hlav. Eva Hedbávná, Jaroslav Paroha, Karolína Hovorková a Žaneta Parohová pro výcvik využili koní plemene český teplokrevník, fríský kůň a americký klusák.

Závěrečným číslem koňské show v Lysé nad Labem byla drezúra ardenského hřebce Raleur De La Seille-Drsoň, jejíž ukázku si připravila Kateřina Zadáková.

 

 

Klíčové informace:

·   Na letošní výstavě Jaro s koňmi se představilo 25 koní patnácti plemen na ruce, pod sedlem i v zápřahu.

·   Návštěvníci výstavy s velkým zájmem sledovali ukázky ovládání koní starokladrubských, fríských, českých teplokrevníků, shetlandských a welsh pony, mini horses, velšských polokrevníků dvou typů, holandských teplokrevníků, lipického koně, amerického klusáka, arabského plnokrevníka,gelderlandské klisny, českomoravských belgiků, belgických chladnokrevníků, ardenského hřebce.

·    Nejkrásnějším koněm výstavy byl vyhlášen fríský hřebec Sietse z farmy Bulovka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down