První případy ptačí chřipky u drůbeže ve třech evropských státech

Byly registrovány první případy velmi patogenní ptačí chřipky u drůbeže této zimy na v nových oblastech Bulharska, Portugalska a Slovinska. Vánoce a novoroční slavnosti v Evropě nabídly malý odklad od neoblomného šíření velmi patogenní ptačí chřipky (HPAI). H5N1 je dominantním sérotypem na kontinentě. Celkem 14 států Evropy oficiálně registruje nové případy u Světové Organizace pro zdraví zvířat (OIE).

Nové zprávy z Bulharska, Portugalska, Slovinska

Během druhé poloviny prosince, byla drůbež na dvou farmách v Bulharsku pozitivně testována na HPAI. Serotype viru nebyl podle OIE rozeznán. Nejprve bylo zasaženo hejno kolem 6400 kachen v centrální provincii Stara Zagora. Na konci měsíce, nemoc udeřila na farmy se 40 000 nosnicemi v provincii Haskovo na jihu země, sousedící s provincií Stara Zagora a Tureckem.

Také ve Slovinsu byl zaznamenán první případy H5N1 HPAI u drůbeže od roku 2006. Ohnisko bylo potvrzeno na ve smíšeném „dvorkovém“ hejnu 112 ptáků ve východní oblasti Drava (Podravska).

Portugalsko oznámilo OIE prvních ohnisko HPAI ve dvou nových oblastech. Nejnověji byla postižena virem H5N1 dvě krůtí hejna. V jednom bylo přes 18 000 krůt v okrese Leiria. V sousedním okrese Santarem mělo druhé hejno kolem 7300 ptáků.

Italská ohniska

Od prvních případů HPAI období v zemi od 19. října, zaznamenala Itálie 294 ohnisek do 30. prosince. Doposud se onemocnění vyskytlo v oblastech Veneto a Lombardy. Nejnovější případy ohlášené k OIE znamenají ovlivnění celkem (od října) téměř 13,6 milionů kusů drůbeže.

Další případy jinde v Evropě

Během dvou týdnů byla ohniska HPAI zaznamenána OIE veterinárními úřady z osmi evropských zemí. Vždy byl potvrzen serotyp H5N1. Francie má nejvíce ohnisek, a to 14, tedy celkem 30 o začátku zimní sezóny. Téměř 443 000 kusů drůbež bylo přímo ovlivněno (až do 29. prosince).

Další ohniska HPAI (12) sed objevila v Polsku. Postiženo bylo téměř 680 000 kusů drůbež.

Také se registrovala nová ohniska v hejnech drůbeževMaďarsku (šest nových), dva v České republice, Irské republika a Švédsku.

V Spojeném království množství je počet ohnisek nemoci 75 (do 3. ledna). Podle zemědělského ministerstva Defra to znamená 62 ohnisek nemoci Anglii, po pěti v Severním Irsku a Skotsku a tři ve Walesu.

Ptačí chřipka 'vyřešená ' ve dvou ruských oblastech

V nejzápadnější oblasti Ruska, Kaliningradu, byla situace HPAI situace v pořádku. To jsou nedávné zprávy z Ruských úřadů pro OIE.

V polovině listopadu byla hlášena čtyři ohniska nemoci v Republice Tatarstan a Republice Bashkortostan. Zasaženy byly čtyři farmy, dvě s kachnami, a po jedné s husami a křepelkami, celkem kolem 157 000 ptáků. Každé ohnisko bylo deklarováno, že "skončilo" koncem prosince a žádné další případy nebyly ohlášeny.

Detekce HPAI u divokých ptáků

Během minulých dvou týdnů veterinární agentury osmi evropských zemí zaregistrovaly u OIE nejméně jednoho divokého ptáka, který byl testován pozitivně na H5N1 HPAI vir. Patří sem Chorvatsko, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Polsko, Slovinsko a Spojené království.

PoultryInternational

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down