11.06.2018 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pseudomor drůbeže znovu udeřil

Newcastleská choroba, neboli pseudomor drůbeže je vysoce nakažlivé onemocnění domácích i volně žijících ptáků. České republice se uvedená nákaza ptáků vyhýbala dobrých dvacet let, když období klidu přerušil letošní potvrzený případ v Šanově na Zlínsku.

Virem newcastleské choroby mohou onemocnět více než dvě stovky druhů ptáků, z nichž je nejvnímavější zejména hrabavá drůbež (vodní drůbež onemocní je zřídka) a papoušci. K přenosu infekce dochází jak přímým kontaktem s infikovanými ptáky, tak i kontaminovaným krmivem, vodou, podestýlkou či pracovními pomůckami.
Postižení ptáci těžce dýchají, vykazují nervové příznaky, jako jsou poruchy pohybu či stočení hlavy, dále jsou apatičtí, nepřijímají krmivo a trpí průjmem.
„Naposledy se na našem území vyskytlo toto onemocnění v roce 1998. Od té doby se případy newcastleské choroby týkaly pouze zájmově chovaných holubů nebo volně žijících ptáků, respektive holubů a hrdliček, případně se jednalo o výskyt kmene PPMV, který není pro drůbež patogenní. Jak již bylo řečeno v úvodu, pseudomor drůbeže patří mezi nebezpečné nákazy a jeho výskyt znamená pro chovatele významné ekonomické ztráty související nejen s úhynem drůbeže, ale také s dopadem povinných veterinárních opatření nařízených v ohnisku a uzavřených pásmech. U Newcastleské choroby se léčba neprovádí, veškerá drůbež se musí podle evropské legislativy, tj. směrnice Rady 92/66/EHS, usmrtit. Současně musí být neškodně odstraněny všechny produkty, včetně násadových nebo konzumních vajec. Následně se provede čištění a dezinfekce chovatelských zařízení. Teprve jednadvacet dní po vyčištění a dezinfekci prostor pro ustájení drůbeže a jejich bezprostředního okolí, ale i přepravních prostředků a všech ostatních předmětů a materiálů, které by mohly být kontaminovány, lze opětovně naskladnit drůbež do chovu,“ uvedla vedoucí oddělení ochrany zdraví zvířat Státní veterinární správy MVDr. Milada Dubská.
V malochovu drůbeže v Šanově v okrese Zlín byla newcastleská choroba potvrzena 13. dubna. Kromě České republiky ohlásil jedno ohnisko pseudomoru také Kypr a 26 ohnisek je lokalizováno v Turecku. Mimo Evropu byla newcastleská choroba zjištěna v Belize, Botswaně, Izraeli a Namibii.*

Více se dočtete v červnovém čísle časopisu Náš chov.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down