Ptačí chřipka – čtyři kontinenty, šest virů

Celkově šest různých variant viru způsobujícíchz vysoce patogenní aviární influenzu (HPAI) bylo potvrzeno v komerčních chovech drůbeže v posledním týdnu v pěti asijských zemích, v Itálii, Nizozemsku, Jižní Africe, USA a Mexiku. Bhútán má první případ influenzy za více než rok.

Podle oficiální zprávy tchajwanského ministerstva zemědělství Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) došlo k výskytu dalších potvrzených ohnisek HPAI spojených s podtypem viru H5N2. Pět z těchto ohnisek bylo v jedné geografické oblasti Dongshi v okrese Yunlin a další také v Yunlin, s pozitivním testem na virus v kachním mase a kuřatech. Bylo také postiženo hejno kachních nosnic v okrese Pingtung a přidalo se dalších 54 400 kusů drůbeže k těm ptákům, kteří byli utraceni nebo uhynuli, a to pouze za poslední týden.
Po přestávce více než jednoho roku se virus H5N1 HPAI vrátil do Bhútánu. Hejno šedesáti kusů drůbeže volně žijících v chrámovém komplexu v Samdrup Jongkhat bylo testováno pozitivně na virus poté, co více než polovina ptáků uhynula. Oblast je na jihovýchodě Bhútánu a hraničí s Indií. Podle oficiální zprávy OIE byli ptáci drženi v komplexu nelegálně a nemoc byla dosud omezena jen na toto místo.
Virus HPAI H5N8 nejprve zasáhl irácký drůbežářský průmysl počátkem tohoto roku a nyní se podílí na dvanácti potvrzených ohniscích. Nejvíce postižených bylo více než 40 000 kusů drůbeže ve dvou farmách v Bagdádu a Diyale.
Zemědělské ministerstvo Jižní Koreje oznámilo OIE další vypuknutí HPAI. Varianta viru H5N6 byla detekována na farmě s 10 000 kachnami v centrální provincii Severní Chungcheong.
OIE rovněž obdržela okamžité oznámení od agentury pro zdraví zvířat v Pákistánu, kde byl v lednu letošního roku detekován virus HPAI H5N8 ve skupině papoušků v zoo v Lahore.

Evropa – další výskyty HPAI

Itálie informovala OIE o dalších dvou výskytech HPAI v odvětví drůbeže, čímž jsou  celkově v souvislosti s výskytem viru H5N8 v tomto roce už tři.
Jedno z nejnovějších ohnisek u téměř 31 000 nosnic v provincii Brescia v Lombardii  bylo spojeno s dřívějšími případy, jelikož farmy jsou ve stejném vlastnictví, jak informuje italský zdravotní úřad. Další nedávné případy se objevily u 150 400 krůt v provincii Bergamo ve stejném regionu, kde byla přítomnost viru potvrzena po nárůstu počtu úhynů.

V Nizozemsku bylo OIE potvrzeno druhé ohnisko HPAI spojené s virem H5N6. Téměř 29 000 kusů drůbeže na komerční farmě v Kamperveenu bylo utraceno nebo uhynulo. Drůbež ve čtyřech blízkých farmách byla testována jako negativní. Je to podle nizozemského ministerstva zemědělství poprvé, co tato společnost, která produkuje  kachny z volného výběhu, byla od roku 2014 zasažena HPAI. Přepravní omezení jsou stanovena pro drůbež a jejich produkty v okruhu 10 km od postižené farmy.
Ve Francii kontrolní prohlídky chovaných vodních ptáků odhalily dalších pět ohnisek nízkopatogenní influenzy ptáků (LPAI). Všechny byly v různých departementech na západě země (Gers, Loire-Atlantique, Lot-et-Garonne, Finistère a Vendée). Ve čtyřech ohniscích bylo postiženo dalších 11 200 vodních ptáků. V Evropě bylo od listopadu roku 2015 detekováno padesát sedm ohnisek LPAI.
Dva draví ptáci byli nalezeni mrtví v Irské republice a pozitivně testováni na variantu H5N6 HPAI. Káně v kraji Tipperary a orel v kraji Clare byli nalezeni v oblastech, o nichž je známo, že jsou navštěvovány stěhovavými ptáky.
Stejný virus byl poprvé detekován ve Švédsku. Ve třetím týdnu měsíce února to bylo potvrzeno u dravého ptáka, který byl nalezen mrtvý v jižním kraji Blekinge, a v polovině března bylo zasaženo hejno 105 kusů drůbeže ve východním kraji Uppsala. V souladu s oficiální zprávou OIE neexistují žádné komerční chovy drůbeže v okruhu 10 kilometrů od tohoto ohniska.

Další HPAI v Jižní Africe
Došlo k deseti dalším výskytům HPAI spojených s variantou viru H5N8 v Jižní Africe, čímž se celková epidemie v zemi od poloviny roku 2017 rozrostla na 165 ohnisek.
Jen jedno z nejnovějších ohnisek bylo v komerčním chovu drůbeže, osm ze 79 pštrosů na farmě v provincii Západní Kapsko bylo testováno jako pozitivní na virus. Dalších devět ohnisek zahrnovalo celkem deset divokých ptáků na různých místech

USA hlásí výskyt nízkopatogenní influenzy
Druhé ohnisko nízkopatogenní ptačí chřipky bylo zaznamenáno ve Spojených státech. Nejvíce postižený byl chov více než 24 000 brojlerů v Hopkins County v Texasu, který vykazoval zvýšené úhyny a pokles výroby vajec. Virus byl identifikován jako subtyp H7N1, podobný tomu, který se podílel nedávno na infekci u krůt v Missouri.

HPAI se vrací do Mexika
Po osmiměsíční přestávce se HPAI vrátila do Mexika. Podle oficiální zprávy OIE od národní agentury pro zdraví zvířat se v únoru objevily dvě epidemie způsobené podtypem viru H7N3 v malých soukromých chovech tzv. na dvorku. Uvádí se, že je nemoc pod kontrolou po utracení všech ptáků v postižených oblastech a pokračujícím epidemiologickém dohledu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down